Do konce června vyhlásí ČEZ tendr na dostavbu Temelína

Praha - Energetická společnost ČEZ údajně do konce června vyhlásí výběrové řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín za zhruba 250 miliard Kč. Píše to deník E15 s odvoláním na obeznámený zdroj z vedení firmy. Mluvčí podniku Eva Nováková informaci o termínu vyhlášení nekomentovala a dodala jen, že se finalizují podklady pro výběrové řízení. Případný vítěz by nejspíš získal také příslib zakázek na další dvě jaderné elektrárny v Dukovanech a Jaslovských Bohunicích. Šlo by tak o největší výběrové řízení v dějinách České republiky v hodnotě nejméně 600 miliard korun, píše E15.

Ministerstvo průmyslu a obchodu o záměru energetické společnosti vyhlásit tendr na Temelín nic neví. „Stát se informaci může dovědět až od svých zástupců v dozorčí radě,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Podle jeho slov by vyhlášení tendru ještě před dokončením studie vlivu elektrárny na životní prostředí EIA bylo logické. Společnost ČEZ, v níž má stát zhruba dvoutřetinový podíl, už tuto možnost několikrát připustila. „Uvidíme, jak bude tendr úspěšný. Studii EIA musí firma dopracovat,“ poznamenal Hüner.

Na výběrové řízení čekají čtyři firmy 

ČEZ chce dokončit elektrárnu nejpozději v roce 2020. Na výběrové řízení, které určí dodavatele hlavní technologie, tedy jaderného reaktoru, čeká čtveřice firem - ruský Atomstrojexport, americký Westinghouse, francouzská Areva a japonská Mitsubishi posílená jadernou odnoží německé strojírenské společnosti Siemens. Podle tuzemských společností, které by se na dostavbě Temelína měly podílet, je nyní nejaktivnější Atomstrojexport, zatímco americký Westinghouse prý své aktivity v posledních měsících radikálně omezil.