Nejnižší daňové zatížení v Evropské unii mělo Slovensko

Brusel - Od roku 2000 do roku 2007 poklesly mezi členy EU daně nejvíce na Slovensku, zatímco v České republice daňové zatížení mírně stouplo. I tak zůstává pod průměrem Evropské unie. Uvádí to zpráva Eurostatu, podle které v roce 2007 tvořily daňové příjmy v EU 39,8 procenta HDP. V Česku to bylo 36,9 procenta a na Slovensku 29,4 procenta.

Právě Slovensko mělo spolu s Rumunskem v roce 2007 nejnižší daně, na opačném konci žebříčku stojí severské země, v Dánsku byla daňová zátěž 48,7 procent, ve Švédsku pak byla o čtyři desetiny nižší. Vysoké daně byly i ve Francii, Belgii a Itálii. Obecně se dá říct, že čím více na východ, tím nižší je daňová zátěž.

V Česku daňová zátěž trvale stoupá, v roce 2000 Češi zaplatili na daních 33,8 procenta HDP, v roce 2006 36,7 procenta a v roce 2007 36,9 procenta. „V ČR jsme si mírně žili nad poměry, my jsme měli velké veřejné výdaje a k tomu, abychom je zaplatili, jsme museli mít taky trošku větší daně,“ vysvětlil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. 

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové

Zpráva zkoumala vývoj daní mezi lety 2000 a 2007. Daně v evropské sedmadvacítce zůstávají ve srovnání s ostatním světem relativně vysoké. Daňové zatížení v Japonsku a Spojených státech je zhruba o 12 procent nižší.

Evropská komise teď ale počítá s tím, že právě současná hospodářská krize státy naučí šetřit a že se tak v budoucnu i daňové sazby po celé Evropě narovnají.

Daně v EU
Daně v EU