Banky se přou s podniky o dostupnost úvěrů

Praha - České banky půjčují tuzemským firmám stále více. Tvrdí to Česká bankovní asociace. Aktivita bank přitom rostla v celé střední a východní Evropě. Podle bankovní skupiny Raiffeisen dokonce o čtvrtinu. Podnikatelé ale oponují: získat úvěr je stále těžší, a české hospodářství se tak škrtí. Firmy nemají z čeho financovat provoz a musí propouštět.

Objem poskytnutých dlouhodobých a střednědobých půjček roste podle bank dokonce dvouciferným tempem. Ubývá pouze krátkodobých úvěrů. Celkově objem poskytnutých půjček vykazuje 6,35procentní růst. „Statistika nelže a k těm nárůstům u středně a dlouhodobých úvěrů dochází,“ zdůraznil Jan Matoušek z České bankovní asociace.

Podniky: Banky lžou, situace se nelepší

Video Rozhovor s Petrem Kuželem a Josefem Tauberem
video

Rozhovor s Petrem Kuželem a Josefem Tauberem

Protistrana ale s rétorikou asociace nesouhlasí. Tvrdí, že získat úvěr je v současných nejistých dobách mnohem těžší než kdy jindy. „My jsme si dělali červnový průzkum a odpovědělo nám 69 procent zejména malých a středních podniků, že ta situace se nelepší,“ podtrhl Zdeněk Liška ze Svazu průmyslu a dopravy.

Dostat se k úvěru je přitom pro firmy otázkou přežití. Skoro polovina menších a středních podniků to už pociťuje na vlastní kůži. Klesají zakázky, propouštějí se lidé. Podle Petra Kužela, prezidenta České hospodářské komory, banky znevýhodňují české firmy oproti těm se zahraničním kapitálem. „Zároveň není dobré, když banky nechtějí půjčovat malým a středním firmám,“ uvedl Petr Kužel.

Úvěry jsou, ale jen někde a dražší

I banky samy přiznávají, že si své potenciální klienty nyní více prověřují. Míra pozdě splácených úvěrů se totiž už podle odborníků pohybuje nad deseti procenty. Počet insolvencí firem letos v tuzemsku zřejmě vzroste o 15 procent a na 10 tisíc podniků bude připadat 58 insolvencí.

„Velká část podnikových dlužníků v ČR v současnosti má tu pravděpodobnost selhání v intervalu mezi 1 až 2 procenty. To je hodně. To je víc než před rokem,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi člen představenstva UniCredit Bank Aleš Barabas. Největší riziko nyní skýtá realitní trh, stavebnictví a automobilový průmysl. Firmy z těchto sektorů tak mají podmínky pro získání úvěru přísnější.

Objem poskytnutých úvěrů
Objem poskytnutých úvěrů