Kauza IPB: Žaloba Nomury na ČSOB zamítnuta

Praha - Městský soud v Praze dnes zamítl žalobu japonské Nomury na ČSOB kvůli zkrachovalé IPB. Nomura ve sporu požadovala po ČSOB a její mateřské KBC za údajné nekalé soutěžní jednání, kvůli kterému přišla japonská banka o IPB, přibližně 22 miliard jako náhradu škody a jednu miliardu jako "zadostiučinění". Soud zamítavé rozhodnutí zdůvodnil tím, že žalobu v červnu 2002 podala společnost skupiny Nomura, která s kauzou nemá nic společného. Neřešil tedy, zda ČSOB ve skutečnosti pravidla porušila. Spor nespadá do kategorie mimosoudních dohod mezi ČR a Nomurou.

„Nejsme s výsledkem spokojeni, nicméně počkáme na písemné vyhotovení rozhodnutí soudu. Následně se rozhodneme, jaké kroky učiníme dál,“ uvedl mluvčí Nomury v ČR Jiří Hrabovský. „Rozhodnutí soudu vítáme a i jsme ho  očekávali,“ reagoval naopak mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Žaloba byla podána v červnu 2002 a obviňovala ČSOB, že svým chováním ovlivňovala rozhodnutí vlády o převodu IPB a tím působila proti rovné hospodářské soutěži. Soud žalobu zamítl, protože ji podala jedna ze společností skupiny Nomura, která ovšem v době pádu IPB podle mluvčího Městského soudu v Praze Petra Kulowiaka neměla s kauzou nic společného, respektive „neúčastnila se tehdy hospodářské soutěže“. Soud tak svým výrokem neřešil, zda ČSOB hospodářskou soutěž porušila, nebo ne.

Video Rozhovor s Adamem Junkem
video

Rozhovor s Adamem Junkem

Po sérii arbitráží zaplatilo Česko Nomuře 3,6 miliardy

Do roku 2006 stát vedl s bývalým majitelem IPB, japonskou společností Nomura, řadu soudních sporů. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard korun. Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB.

V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.

Adam Junek, redaktor týdeníku Ekonom:

„Samozřejmě, celý ten zásah byl diskutabilní. Z pohledu těch bezmála devíti let od toho zásahu je to samozřejmě nepříliš standardní postup. V té době se stát a ČNB snažily ochránit klienty IPB, kdy ta banka byla prokazatelně ve velkých problémech a ČNB tam skutečně potřebovala vyhlásit nucenou správu. Zda bylo skutečně nutné, aby tam zasahovali zakuklení policisté, tak to nechám na zvážení každého.“


V souvislosti s pádem IPB byly vedeny i další spory. Například loni v prosinci pražský vrchní soud zamítl odvolání ČSOB proti rozhodnutí Městského soudu v Praze v takzvané kauze „České pivo“. Městský soud odmítl v říjnu 2006 žalobu ČSOB napadající obchodní transakce Nomury s akciovými podíly Plzeňského Prazdroje a Pivovaru Radegast v letech 1998 a 2000. ČSOB se v případu „České pivo“ domáhala odškodného ve výši asi 24 miliard korun.