Quelle se půjčka vzdaluje. Pomůže Bavorsko?

Berlín - Ze státních záruk pro zásilkovou společnost Quelle, která se prostřednictvím své mateřské společnosti Arcandor ocitla v insolvenci, zřejmě nebude nic. Společný hospodářský výbor spolkové země Bavorska a celoněmeckých zástupců je zamítl. Před zánikem má nyní podnik z bavorského Fürthu zachránit buď přímá půjčka, či garance spolkové země Bavorsko. Společnosti Quelle chybí prostředky na to, aby mohla vydat svůj nový katalog na sezonu podzim/zima a nakoupit nové zboží.

Přes zamítavé stanovisko hospodářského výboru zůstávají podle dostupných zdrojů na stole dvě varianty, a to garance a přímá půjčka od banky KfW. Podle tajemnice bavorského ministerstva hospodářství Katji Hessel (FDP) může Bavorsko půjčku garantovat částkou 21 milionů eur (550 milionů korun), na záchraně se může podílet i spolková vláda a také Sasko. Minulý týden padala v souvislosti s celkovými garancemi nejčastěji částka 50 milionů eur.

Poskytovatelé úvěrů vyplacených přímo firmě v insolvenci staví podle německých zákonů věřitele do poměrně výhodné pozice - jeho závazky budou jeho nároky uspokojeny jako první.

Insolventní Arcandor chce udržet všechny dceřiné společnosti

Mateřská společnost Arcandor vyhlásila úpadek 9. června. Žádala sice o pomoc ze státního fondu, vláda ale žádost zamítla. Za situaci, v jaké se firma nachází, je prý zodpovědný hlavně management. Arcandor chtěl po vládě garance za půjčku 437 milionů eur (zhruba 11,5 miliardy korun).

Předseda představenstva Arcandoru Karl-Gerhard Eick by chtěl z insolvence podnik vyvést restrukturalizovaný, ale zároveň zachovat všechny tři oblasti podnikání - kromě zásilkových služeb i řetězec prodejen Karstadt a cestovní kancelář Thomas Cook.