Český vývoz klesá, přesto má obchod zatím kladnou bilanci

Praha - Evropské ekonomiky mají vážné potíže. Náročné fiskální impulzy a propady daňových výběrů vedou k velkým schodkům, vlády škrtají výdaje a začínají mluvit o zvyšování daní. Týká se to i české ekonomiky, která navíc jakožto silně exportní trpí propadem zahraniční poptávky. Vývoz z ČR se v prvním čtvrtletí propadl o 20 procent, ačkoli podle ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského patří ČR mezi několik málo zemí Evropské unie, které ještě vykazují kladnou bilanci zahraničního obchodu. Exportéři na krizi reagují přeorientací na dosud spíše exotické země, vůbec nejčastěji se v jejich hledáčku objevuje Turecko, které vývozce za první čtvrtletí přitahovalo o 50 procent více.

Tříprocentní limit na rozpočtový schodek už v Evropě evidentně nic neznamená a s jeho pádem taky slábne volání exportérů po euru. Polské úřady dnes oficiálně uznaly, že záměr přijmout euro v roce 2012 je nad jejich síly. Už za týden by muselo Polsko vstoupit do systému ERM II, což je zcela nereálné. „Je až nepochopitelné, že si takovou zprávu nechávali polští úředníci na poslední chvíli, jako kdyby někdy opravdu věřili, že byl rok 2012 reálný. Byl nereálný už v den jeho stanovení,“ říká analytik Next Finance Vladimír Pikora.

Polsku, které pro letošní rok počítá s deficitem v přepočtu 160 miliard eur (přes 4 biliony korun), nyní Evropská komise dala ultimátum, aby do roku 2011 schodek veřejných rozpočtů stlačilo pod 3 procenta. „Já si dovolím tvrdit, že v letošním roce to nebude splňovat skoro žádná země EU,“ myslí si ovšem 1. náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Podobný scénář hrozí i Česku. „Bohužel díky populismu různých subjektů se navýšily mandatorní výdaje. Jenom z roku 2006 na 2007 to bylo plus 70 miliard, a ty dneska prostě chybí,“ upozorňuje Fuksa. Jelikož má současná vláda příliš slabý a krátký mandát na to, aby zvýšila daně, jala se osekávat výdaje, například na dopravní infrastrukturu.

Vladimír Tošovský, ministr průmyslu a obchodu:

„Vemte si rodinu se dvěma dětmi, kde otec přišel o práci a je na podpoře. Ta rodina se tak bude chovat. Bude si hledat cestu, bude šetřit na všem možném - to děláme taky - nebude šetřit na vzdělání svých dětí, to taky nechceme.“


Podporu exportu však vláda v rámci úspor přes palubu hodit nechce, právě naopak. „Česká exportní banka dostala navýšení kapitálu zhruba o 900 milionů korun,“ řekl Fuksa. Pojistná kapacita exportní a garanční pojišťovací společnosti vzroste ze 120 na 150 miliard korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě toho připravilo změnu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, které českým firmám usnadní přístup k pojištění a úvěrům pro vývoz jejich produkce. Tuto legislativní změnu před dvěma týdny schválila Poslanecká sněmovna a nyní by ji měl projednat Senát.

„Novela exportérům umožní získat státem zvýhodněný úvěr nejen od České exportní banky, ale i od komerčních bank. Tím se firmám výrazně zlepší přístup k exportním úvěrům. Firmám ale také umožní získat předexportní úvěry na financování praktických aplikací vědy a výzkumu určených pro vývoz,“ podotkl Tošovský.

Vývoz v roce 2009
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24