Chuť Číny na zlato neustává

Peking - Čína by měla do svých devizových rezerv kupovat více zlata, protože dolar čeká pokles a zlato pomůže podpořit větší mezinárodní význam čínské měny. Uvedl to dnes ekonomický poradce čínské komunistické strany Li Liang-čung. Čína by podle něj měla ze svých rezerv 1,95 bilionu dolarů použít více prostředků i na nákup energií a přírodních zdrojů. Pro zemi také bude lepší variantou, když bude kupovat půdu ve Spojených státech než obligace americké vlády.

Není jasné, zda Li, přestože řídí ekonomické oddělení úřadu komunistické strany pro politický průzkum, vyjádřil strategii schválenou stranou. V Číně ale pokračuje debata, jak by země měla snížit podíl dolaru a amerických aktiv ve svých rezervách. Země proto například oznámila, že nakoupí obligace SDR Mezinárodního měnového fondu až za 50 miliard dolarů. Čínské podniky, v nichž má Peking rozhodující slovo, také kupují zásoby energií a komodit ve světě.

Největší čínské ropné rafinerie Sinopec například ve středu oznámily, že převezmou švýcarský ropný průzkum Addax Petroleum. Transakce za 7,24 miliardy dolarů bude největší čínskou akvizicí v zahraničí. Addax vlastní ropná pole v Iráku a Africe.

Video Čína skupuje zlato
video

Čína skupuje zlato

Rezervy zlata Čína zvyšuje delší dobu 

V dubnu Čína oznámila, že své rezervy zlata zvyšuje. Zatímco v roce 2003 měla 600 tun zlata, v dubnu to bylo již 1054 tun. Státu za tu dobu ale tak vzrostly devizové rezervy, že podíl zlata v nich klesl zhruba na 1,6 procenta. Čína má nejvyšší devizové rezervy na světě.