HDP Česka je na 80 procentech průměru EU

Brusel - Česká republika má z 27 států Evropské unie 17. nejvyšší hrubý domácí produkt na obyvatele. Dosahuje pouze 80 procent průměru bloku. Sousední Slovensko je na tom ještě o něco hůře, umístilo se o tři příčky níže na 20. pozici. První místo obsadilo tradičně Lucembursko. Na posledních dvou příčkách se umístilo Rumunsko a Bulharsko. Ukazuje to dnes zveřejněný odhad Eurostatu pro uplynulý rok.

Tradičním lídrem pomyslného žebříčku jsou Lucemburčané, jejichž HDP dosahuje 253 procent průměru EU. V jejich případě nicméně hraje významnou roli skutečnost, že k nim jezdí lidé pracovat z okolních zemí. Na druhém místě se umístilo se značnou ztrátou na první pozici Irsko, které dosáhlo 140 procent průměru EU.

Češi skončili na pouhých 80 procentech unijního průměru. Z 12 nováčků, kteří rozšířili řady členů unie v letech 2004 a 2007, si ale vedou poměrně dobře, patří jim třetí příčka hned za Kyprem a Slovinskem. Až za Českem - na 19 místě - figuruje nejhorší ze starých členských zemí EU - Portugalsko.

Nejhůře se v evropském srovnání daří Rumunsku s HDP na 46 procentech průměru EU a Bulharsku se 40 procenty. Lépe než tyto dva státy se umístilo Chorvatsko (63 procent průměru EU24), které je jedním ze žhavých kandidátů na vstup do unie. Bulharsko dopadlo dokonce hůře než Turecko (45 procent), které o vstup do unie rovněž teprve usiluje.

Pro přepočet výše hrubého domácího produktu tak, aby byl ve všech zemích srovnatelný, používají statistici tzv. standard kupní síly (PPS). Jedná se o umělou měnu, která vyrovnává existující rozdíly mezi kupní silou měn jednotlivých států. Za jeden PPS by se dalo koupit stejné množství zboží a služeb ve všech zemích.

Pořadí zemí EU podle HDP na hlavu
Pořadí zemí EU podle HDP na hlavu