Plynovou krizi může oddálit půjčka EU

Brusel - Zástupci Evropské unie, Ukrajiny, Ruska a mezinárodních měnových institucí se v pondělí na jednáních v Bruselu pokusí nalézt řešení, které by pomohlo Ukrajině zaplatit za dodávky ruského plynu mířícího do Evropy. Zdroj z Evropské komise dnes novinářům řekl, že EU uvažuje o zprostředkování půjčky ve výši 4,2 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 77,5 miliardy korun) Ukrajině. Tyto prostředky by měly jít na nákup plynu, který bude skladován v ukrajinských zásobnících.

Půjčku, která by měla odvrátit možné opakování plynové krize z počátku roku, by mohly poskytnout mezinárodní finanční instituce včetně evropských bank. Přes Ukrajinu jde 80 procent plynu, který ruský Gazprom posílá do Evropy.

Podle zdroje z komise by pondělní jednání mělo být první ze sedmi setkání, na kterých se všechny strany pokusí najít řešení. „Nyní nejde o rusko-ukrajinský spor, ani o plynovou krizi. Těmito setkáními se oběma věcem snažíme předejít,“ dodal zdroj. Řešení se však prý neočekává v horizontu týdnů, nýbrž spíš měsíců.

Ukrajinský podnik Naftogaz v dubnu a květnu naplňuje zásobníky plynem, který má zajistit dostatečné dodávky pro zimní spotřebu v Evropě. Za plyn má platit každého sedmého v měsíci. Premiérka Ukrajiny Julija Tymošenková ovšem zhruba před týdnem uvedla, že země potřebuje na nákup ruského plynu do zásobníků půjčit čtyři miliardy dolarů. Naftogaz hovoří o sumě 4,2 miliardy.

Rusko v poslední době několikrát Evropu varovalo před novými výpadky dodávek, pokud Ukrajina nesežene peníze, aby do podzemních zásobníků
načerpala dostatek plynu pro plynulé zásobování během zimy. Letos v lednu se kvůli výpadkům několik evropských zemí ocitlo uprostřed mrazivé zimy zcela bez dodávek plynu, který je využíván mimo jiné i k topení. Jedním z nejvíce postižených států bylo Slovensko a také Bulharsko.

Vlajka společnosti Naftogaz
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24