Hospodářství eurozóny má už to nejhorší za sebou

Brusel - Ekonomika eurozóny už má pravděpodobně nejhorší za sebou, hospodářské oživení ale budou brzdit stoupající nezaměstnanost a klesající zásoby. Uvedla to dnes Evropská komise ve své čtvrtletní zprávě s upozorněním, že stimulační opatření přináší ovoce, ale vlády se musejí po příchodu oživení ekonomiky vrátit k rozpočtové obezřetnosti. K mírnému optimismu pobízí i ekonomická nálada v Evropě, která se v červnu zlepšila už potřetí za sebou.

„V posledních několika týdnech jsou k vidění některé velmi rané známky zlepšení,“ píše Evropská komise. „Z hlediska poklesu HDP se zdá, že nejhorší je za námi, a naše jarní prognóza předpovídá tlumené oživení v roce 2010,“ dodává ve zprávě.

„Pravděpodobně už nás nečeká tak silný strach o osud celého globálního finančního systému. To si myslím, že je za námi, a z tohoto pohledu můžeme říct, že to nejhorší máme za sebou,“ potvrdil pro Českou televizi ekonom České spořitelny Jan Bureš. První signály zotavení eurozóny z recese však neočekává Bureš dříve než na přelomu 3. a 4. kvartálu. „Takže velkým optimistou na ten nejbližší rok a půl rozhodně zatím pro eurozónu nejsem,“ dodal Bureš.

Hrubý domácí produkt eurozóny se v prvním čtvrtletí snížil o rekordních 2,5 procenta, v dalších čtvrtletích očekávají analytici mírnější pokles. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v dubnu vyšplhala na 9,2 procenta, tedy na nejvyšší úroveň za téměř deset let. „Stoupající nezaměstnanost by mohla dále narušit důvěru a stát se velkou zátěží pro oživení,“ upozornila komise.

EK dnes v samostatné zprávě oznámila, že ekonomická nálada v Evropě se v červnu potřetí za sebou zlepšila, protože rostou naděje, že hospodářský útlum začíná polevovat. Důvěra však zůstala v blízkosti nejslabší úrovně za dvě desetiletí. Index ekonomické nálady v eurozóně stoupl na 73,3 bodu z květnových 70,2 bodu. Index pro celou Evropskou unii se zvýšil na 71,1 bodu z 67,9 bodu.

Nezaměstnanost v EU a v eurozóně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24