Northern Rock možná skončí v náručí Tesca

Londýn - Zkrachovalá britská banka Northern Rock, jeden ze symbolů úvěrové krize, našla vážného zájemce v maloobchodní společnosti Tesco. Podle listu Financial Times největší maloobchodní skupina v Británii vyjádřila předběžný zájem o banku spolu se soukromými investičními fondy a skupinou Virgin Group podnikatele Richarda Bransona. Banka Northern Rock byla první velkou obětí úvěrové krize v Británii, vláda ji zestátnila loni v únoru.

List Financial Times uvedl, že vláda chce prodat banku ještě před nejbližšími volbami, které se musí uskutečnit do poloviny roku 2010. Mluvčí ministerstva financí řekl, že cílem vlády je nyní získat od Evropské komise souhlas s restrukturalizací banky. Komise minulý týden oznámila, že chce od vlády více informací ohledně státní pomoci pro banku.

Tesco se nyní snaží těžit z rostoucí nedůvěry vůči tradičním bankám. V březnu firma oznámila, že plánuje otevřít ve 30 svých obchodech bankovní pobočky. Mluvčí společnosti se ke zprávě FT odmítl vyjádřit.


Tesco je největším maloobchodníkem v Británii a třetím největším na světě. Firma provozuje více než 4 300 obchodů ve 14 zemích světa, včetně České republiky. Zaměstnává asi 470 tisíc lidí.