Zatopeným pomůže Vondruška i Janota

Praha - Obce a města postižená povodněmi budou moci požádat o odložení splátek návratné finanční výpomoci o dva až tři roky nebo požádat o změnu účelu dotací a využít je na odstranění škod. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva financí, jehož šéfem je v současnosti Eduard Janota. Úřad dále na svých internetových stránkách zveřejnil v souvislosti s povodněmi doporučení, jak postupovat u projektů spolufinancovaných Evropskou unií. Ministerstvo pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky zase nabídlo lidem, kterým záplavy poničily obydlí, příspěvek na nové bydlení nebo jeho opravu.

Dotace ze státního rozpočtu mohou obce použít i na odstraňování škod způsobených povodněmi. Musí ovšem současně požádat ministerstvo financí a rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny o změnu účelu. Janotův resort je rovněž připraven odložit splácení návratných finančních výpomocí o dva až tři roky. Obce postižené povodní musí ovšem o takový odklad rovněž požádat.

V případě projektů, které jsou spolufinancovány z peněz Evropské unie, ministerstvo financí například doporučuje, aby poškození projektu bylo řešeno jako pojistná událost. Příjemce by měl rovněž podat žádost o změnu podmínek, především časového harmonogramu.

Jsou povodně, daně počkají 

Ministerstvo nedávno také oznámilo, že firmy i lidé postižení záplavami mohou požádat finanční úřad o odklad placení daní nebo záloh na dani. Postižení budou navíc osvobozeni od správních poplatků souvisejících s daňovým řízením. Resort Eduarda Janoty dosud uvolnil z rozpočtové rezervy na odstraňování škod 54 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí obětem povodní příspěvek na nové bydlení ve výši 150 tisíc korun, ti, kterým velká voda bydlení pouze poničila, mohou dostat 30 tisíc korun. Ministerstvo bude nabízet jako za minulých povodní také nízkoúročené půjčky. „Předběžně počítáme s částkou sto milionů korun,“ uvedl ministr Rostislav Vondruška.

Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška:

0„Peníze mohou být uvolněny hned poté, co starostové zmapují škody, stvrdí svým podpisem, že k tomu došlo.“


Velká voda v pěti krajích poškodila 2146 domů, z toho u 22 je nutná demolice. Záplavy si vyžádaly 13 lidských životů, hmotné škody se zatím odhadují na 5,6 miliardy korun. Podle České asociace pojišťoven nahlásili klienti domácím pojišťovnám po záplavách 6560 škod za celkem 950 milionů korun. Pojišťovny odhadují, že škody se přiblíží 1,5 miliardy korun.

Rostislav Vondruška
Rostislav Vondruška