Světová banka za poslední rok rekordně půjčovala

Washington - Světová banka za poslední rok rozpůjčovala rekordních 59 miliard dolarů (zhruba 1,08 bilionu Kč). Fiskální rok 2009, který skončil v červnu, zaznamenal nárůst o 54 procent. Na banku se obrátilo mnohem více zemí, než je obvyklé, protože řada z nich pociťuje dopady globální finanční a hospodářské krize. Prezident banky Robert Zoellick tento týden varoval, že rozvojové země nyní oproti původním předpokladům plně pociťují dopady recese.

„Počet žádostí o pomoc od Skupiny Světové banky v tomto roce výrazně vzrostl. Očekáváme, že tento vývoj bude pokračovat ještě dlouho v roce 2010, protože postup oživení je stále velmi nejistý,“ podotkl Zoellick. Banka se snaží bojovat s chudobou a v minulém finančním roce penězi podpořila 767 projektů, které mají přispět k hospodářskému růstu a zmírnění následků chudoby. Například na financování infrastruktury banka vynaložila 20,7 miliardy dolarů.

Členem SB je Mezinárodní sdružení pro rozvoj (IDA), které finančně pomáhá 79 nejchudším zemím. Celková částka pomoci, kterou sdružení vynaložilo, se zvýšila o 25 procent na 14 miliard dolarů. V předchozím fiskálním roce to bylo 11,2 miliardy dolarů.

Podpora mladých tržních ekonomik, tedy zemí z kategorie emerging markets, se zvýšila na více než dvojnásobek a dosáhla 32,9 miliardy dolarů (asi 601,9 miliardy Kč). Půjčky poskytla Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (IBRD), což je hlavní část Skupiny Světové banky.

Největší část finanční pomoci IDA a IBRD poskytly zemím v Latinské Americe. Ty získaly 14 miliard dolarů. Do Evropy a Střední Asie putovalo 9,4 miliardy dolarů a do subsaharské Afriky 8,3 miliardy USD.