ČEZ si na obří větrnou elektrárnu v Rumunsku půjčí téměř 7 miliard

Praha - Český energetický gigant ČEZ postaví v rumunském Fantanele největší přímořský větrný park v Evropě o výkonu 347,5 megawattu. Na výstavbu získal od konsorcia evropských bank v čele s Bayerische Landesbank úvěr ve výši 262,3 milionu eur (přibližně 6,8 miliardy Kč) se splatností 15 let. Výstavba větrné elektrárny ve Fantanele je podle ČEZu pouze první fází z celkově zamýšleného větrného parku o instalovaném výkonu kolem 600 MW.

Společnost ČEZ loni v srpnu uvedla, že se chystá do celého projektu investovat zhruba 28,4 miliardy korun. Zamýšlený větrný park dosahuje trojnásobku instalovaného výkonu dosud největší provozované větrné farmy ve španělské Guadalajaře.

Ve Fantanele má být do roku 2009 nainstalováno 139 strojů technologie General Electric. Větrné stožáry budou 100 metrů vysoké a budou se na nich točit rotory o průměru 99 metrů. Druhá, závěrečná fáze projektu o instalovaném výkonu 252,5 MW má být dokončena do roku 2010.

ČEZ předpokládá, že díky větrné farmě v Dobrudže a velkým vodním elektrárnám bude v Rumunsku vyráběno z obnovitelných zdrojů deset procent elektřiny. Úvěr na první fázi projektu poskytly Bayerische Landesbank, BNP Paribas Bank, Československá obchodní banka a KBC Bank Deutschland.