Plynová soběstačnost unie bude stvrzena 13. července

Brusel - Dohoda mezi Tureckem a Evropou o výstavbě plynovodu Nabucco bude podepsána v polovině července. Potvrdila to Evropská komise. Smlouvu blokovala čtyři roky turecká strana, která chtěla 15 procent kapacity plynovodu využít pro vlastní potřebu a vývoz. Jednání o plynovodu, který má Evropské unii zajistit nezávislost na ruském plynu, dospěla ke zdárnému konci před dvěma měsíci na pražském summitu.

Evropa je o krok blíž k nezávislosti na ruském plynu. Už 13. července by totiž zástupci Evropské komise mohli podepsat smlouvu o plynovodu Nabucco. „Potvrzuji, že (Evropská) komise dostala pozvánku do Ankary na podepisovací ceremoniál mezivládní dohody o plynovodu Nabucco,“ uvedl mluvčí Evropské komise Ferran Tarradellas Espuny.

Plyn prý bude, ale odkud? 

Otázkou je, zda budou do té doby vyřešeny problémy, které dohodu doprovázejí. Jasné není třeba to, odkud plyn bude. Jako hlavní dodavatel se nabízí Ázerbajdžán, ve hře jsou i Írák a Írán. „Dohodu podepíší zástupci zemí, přes které plynovod povede, tedy Turecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Rakousko, a také Německo, přes které ale plyn proudit nebude,“ upřesňuje mluvčí.


Projekt za zhruba 8 miliard odbaví první dodávky v roce 2014, plné kapacity dosáhne o 3 až 5 let později. Plynovod má pomoci Evropské unii odpoutat se od plynové závislosti na Rusku. Tento týden ovšem zabodoval ruský projekt plynovodu South Stream, který je hlavním konkurentem Nabucca, když se s Ázerbájdžánem jeho zástupci dohodli na přednostním odkupu plynu z pole Šach-Deniz.