Fiat vytvoří v Číně společnou firmu s místní GAC

Řím - Italská automobilka Fiat Group podepsala dohodu o vytvoření společného podniku v Číně s místní firmou Guangzhou Automobile Group Co. (GAC). Nová firma by měla začít vyrábět vozy v druhé polovině roku 2011. Celková investice dosáhne 400 milionů eur, tedy 10,4 miliardy Kč. Každý z partnerů bude mít v novém podniku podíl 50 procent. Fiat v současnosti do Číny automobily dováží. Roční kapacita výroby nové továrny by měla v první fázi činit 140 tisíc vozů a 220 tisíc motorů. Později by mohla být zvýšena až na 250 tisíc vozů a 300 tisíc motorů. Prvním modelem vyrobeným v továrně bude malý rodinný vůz Linea.

Fiat již dlouho hledá silného partnera v Číně, kde prodej aut stále silně roste, naopak v Evropě a Spojených státech prudce klesá. Fiat se v roce 2007 stáhl ze společného podniku Nanjing Automotive. Letos v březnu pak byly odloženy plány na vytvoření společného podniku s Chery Automobile.

Fiat nedávno získal podíl 20 procent v americké automobilce Chrysler. Roční výroba obou automobilek činí zhruba 4,2 milionu vozů, což je řadí na páté místo mezi světovými výrobci aut spolu s jihokorejskou Hyundai Motor.