Krize dorazila do hotelů - turistů je méně

Praha - Krize, se kterou se už víc než rok potýká světová ekonomika, má na svědomí také propad turistického ruchu. Méně peněz v peněžence nutí lidi šetřit, a přemýšlet tak i o výdajích za dovolenou. Za hranice tak od ledna do dubna vycestovalo o osm procent méně Čechů než ve stejném období loni. Pokles celosvětového turistického ruchu je ale přesto nižší, než odborníci čekali.

Na pozitivnějších výsledcích mají zřejmě podíl snahy mnoha států o podporu turismu. S krizí v tomto stále významnějším odvětví ekonomiky bojují nejčastěji třeba rušením poplatků za víza nebo snižováním letištních tax. „Každá destinace se snaží, aby udržela tu míru turistiky na té úrovni, jako byla před tím. Pokles je tak nižší, než se očekávalo,“ vysvětluje předseda Asociace českých cestovních kanceláří Jan Papež.

Turisty se letos nedaří nalákat hlavně Spojeným státům. Naopak třeba Jižní Amerika zůstává velmi atraktivní. V letošním roce by zde podle Papeže mohl počet turistů klesnout jen o čtyři až šest procent, což lze, vzhledem k okolnostem, považovat za dobrý výsledek. Nejvíc ale táhne Afrika, která jako jediný region přivítala víc turistů než loni, a to o tři procenta.

Video Ekonomika ČT24 o poklesu cestovního ruchu
video

Ekonomika ČT24 o poklesu cestovního ruchu

Ekonomika ČT24 o poklesu cestovního ruchu

E24 - 08.07.09

Turistů ubylo

Komentář Tomio Okamury

Těžké časy pro Evropu

Evropa naopak zůstává pozadu, počet turistů zde v prvních čtyřech měsících roku klesl o desetinu. „Evropa bude nejvíce ovlivněným regionem, protože většina zemí, ze kterých pocházejí turisté, již je v recesi nebo do ní vstupuje,“ píše se v oficiálním prohlášení OSN.

0Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří:

„Letos zaznamenáváme pokles prodejů zájezdů přibližně o deset procent, avšak v segmentu leteckých dovolených je ten pokles přibližně 25 procent. (…) Krize přišla až v říjnu, kdy už jsme měli vše nasmlouváno, proto jsme letos svědky velice levných last-minutů.“

I přesto zůstává stále celosvětově nejoblíbenější destinací Francie. Od ledna do dubna ji navštívilo 79 milionů turistů. Samotným Francouzům se ale cestovat moc nechce, podle tamní agentury Protourisme stráví 85 procent z nich dovolenou doma.

Češi stále milují Chorvatsko

Pokud jde o Čechy, ti preferují především cesty po Evropě. Přibližně polovinu z pěti milionů všech loňských zahraničních dovolených absolvovali Češi jen ve třech zemích. Na prvním místě bylo tradičně Chorvatsko následované Slovenskem a třetí Itálií. Jak ale uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura, s roustoucími příjmy roste i chuť lidí kupovat zájezdy do vzdálenějších destinací.

Tomio Okamura
Tomio Okamura