Česko vyhrálo arbitráž o dvě miliardy kvůli TV3

Praha - Česko vyhrálo další arbitráž. Ve sporu ohledně zaniklé regionální televize TV3 žalovala lucemburská společnost European Media Ventures (EMV) Českou republiku za to, že údajně neochránila její investici. Náhradou požadovala vyplatit zhruba dvě miliardy korun včetně úroků.

Rozhodující fáze arbitráže včetně hlavního líčení se podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba uskutečnila v roce 2008 a do dnešního dne byl vypracováván nález. „Ukazuje se, že trend nastolený (tehdejším) ministrem financí Miroslavem Kalouskem, tedy agresivní postup v arbitrážích vedených proti ČR, se vyplácí,“ uvedl Jakob.

Podle ředitele Mezinárodně právního odboru ministerstva financí Radka Šnábla si Česko ve vleklém sporu málem podtrhlo vlastní nohy, když někdejší místopředseda vlády Pavel Rychetský označil postup České republiky zosobněný v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání za diskriminační. „Protistrana si byla velmi jistá svou pozicí, protože takovýto dokument je za normálních okolností doslova a do písmene mana z nebe,“ řekl Šnábl. „Jsem velmi rád, že i přes existenci takovéhoto dokumentu se nám podařilo arbitráž vyhrát,“ dodal.

Video Komentář Radka Šnábla
video

Komentář Radka Šnábla

Komentář Radka Šnábla

ČR vyhrála další arbitráž

Inspirace od CME

EMV vycházela v arbitráži z dřívějšího typově podobného sporu ve věci televize Nova. Ten skončil pro Česko neúspěšně a stát musel zaplatit americké CME dohromady přes 10,5 miliardy korun. „Pro dosažení úspěchu v této kauze (ČR versus EMV) bylo klíčové zásadním způsobem změnit nazírání arbitrů na chování České republiky vůči investorům v tomto odvětví, což se ministerstvu podařilo,“ řekl Jakob.

0Radek Šnábl, ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí:

„Čelili jsme arbitráži ve stejném odvětví, kde už Česká republika jednou prohrála, a stála tak před úkolem otočit trend v tomto konkrétním odvětví při existenci předchozího špatného příkladu.“

Arbitráž začala v srpnu 2005, samotné spory kolem TV3 trvají ještě déle. Licenci k této televizi dostal Martin Kindernay, kterému rozjezd stanice v letech 2000 a 2001 pomáhala financovat právě EMV. Posléze EMV chtěla, aby licenci převedl na lucemburskou společnost KTV, kterou sice Kindernay formálně vlastnil, ale ovládala ji právě EMV. Převod ale tehdejší vysílací rada zamítla.

Rada naopak posléze souhlasila s tím, aby licence přešla na RTV Galaxii vlastněnou původně Kindernayem, který ji posléze prodal GES Media Holdingu. RTV Galaxie na základě licence začala vysílat regionální programy TV Praha a TV Hradec Králové. Kvůli postupu rady se posléze rozhodla EMV obrátit na soud, který v prosinci 2004 rozhodnutí rady o převodu licence na RTV Galaxii zrušil. Licence se tak po třech letech vrátila Kindernayovi, který ale mezitím televizní branži opustil.

RTV Galaxie začala poté působit jen jako servisní organizace a očekávala, že současná vysílací rada obratem licenci převede zpět na ni. To se nestalo a nakonec v polovině července 2005 TV Praha a TV Hradec Králové kvůli finančním ztrátám ukončily vysílání. Kindernay posléze opětovně nabytou licenci vrátil vysílací radě.

Vyhraný spor s Union Bankou 

V poslední době je to již druhá vyhraná arbitráž. Minulý týden vyhrála ČR arbitráž s italsko-nizozemskou společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky. Invesmart, bývalý vlastník Union Banky, požadoval po ČR téměř sedm miliard korun.

Stát nadále čelí zhruba desítce arbitráží za téměř 20 miliard korun. Arbitráže jsou vesměs výsledkem smluv o ochraně investic z počátku devadesátých let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné.