MMF: Světová ekonomika se bude zotavovat rychleji

Washington - Světová ekonomika letos podle Mezinárodního měnového fondu klesne o 1,4 procenta, příští rok by se ale měla vrátit k růstu, který bude silnější, než se dosud čekalo a mohl by dosahovat 2,5 procenta. MMF dnes naopak mírně zhoršil svůj výhled pro letošní rok, ještě v dubnu fond totiž letošní propad odhadoval na 1,3 procenta. Stabilizace světové ekonomiky je prý nestejnoměrná a MMF předpokládá, že oživení z recese, která nemá po druhé světové válce obdoby, bude velmi slabé.

Lépe ovšem MMF vidí příští rok. V dubnové zprávě očekával, že růst světové ekonomiky se bude pohybovat kolem 1,9 procenta, nynější odhad je o 0,6 procentního bodu vyšší.

Na letošní i příští rok měnový fond zlepšil výhled největší ekonomiky světa, tedy Spojených států. V dubnu fond čekal, že tamní ekonomika letos klesne o 2,8 procenta, nyní čeká pokles o 2,6 procenta. Na příští rok fond americké ekonomice předpovídal pouze nulový růst, zatímco nyní počítá s růstem o 0,8 procenta.


Pro eurozónu ale bude letošní rok velmi obtížný. Ekonomika 16 zemí, které používají euro, má letos klesnout o 4,8 procenta, což je zhoršení ve srovnání s dubnovou prognózou, kdy MMF předpovídal pokles o 4,2 procenta. Pesimistické předpoklady potvrdily i revidované údaje Eurostatu, podle nichž eurozóna v prvním pololetí klesla o 4,9 procenta. Podle MMF bude eurozóna zřejmě klesat i příští rok, a to o 0,3 procenta.