Jak vytěžit z kýžené dovolené co nejvíce?

Praha - Těšíte se na dovolenou? Tak to je dobrá zpráva, tou horší je fakt, že dovolená je jedním z nejstresovějších období roku. Nezdá se vám to? Na rozdíl od dovolené se během roku rodina totiž potkává až večer, a to můžeme být vlastně rádi, že vůbec vidíme. A v tom je právě kámen úrazu, jak nám potvrdila psycholožka z manželské poradny Jitka Douchová. K tomu se pak přidávají komplikace v podobě nedostatku financí, který rodinu přinutí, aby si na dovolenou půjčila, což stres ještě umocňuje.

„Těch 24 hodin pohromadě, to je opravdu náročný tlak a potřebujeme se na to, ač to zní možná někomu podivně, opravdu připravit. Především na samotný fakt, že jsme pohromadě, kdy každý v rodině má trochu jiné představy o společně stráveném čase a jiné tempo. Cílem dovolené přeci není dosahovat nějaké výkony, toho si přeci užíváme v zaměstnání, ale odpočinout si,“ připomněla Douchová. 

Psychologové dokonce doporučují vzít si nějaký den volna před odjezdem a po návratu z dovolené navíc, abychom se rozumně adaptovali. Je to adaptace na dost výraznou změnu a není nic horšího, než se na dovolenou hnát přímo ze zaměstnání, utahaní a nervózní. To samé platí o návratu. Nejvíce se to projeví právě v okamžiku, kdy bychom klid a nadhled potřebovali. Třeba ve chvílích, kdy návrat není úplně podle našeho gusta a my pak stres přenášíme na zbytek rodiny. To i senzační dovolená může vzít za své. 

Týden, nebo dvakrát tolik?

Ideální délka dovolené je podle odborníků dva týdny. Teď si množná myslíte, že se jim to lehce říká, ale v praxi člověku nezbývá tolik volného času. Vězte však, že při kratší dovolené nestihnete tzv. vypnout a při delší se vám může stát, že si poslední týden už vůbec neužijete. Budete pod tlakem myšlenek na to, co vás v práci zase čeká.

Každý na dovolenou zvlášť nebo dohromady?

„Poslední dobou se stále častěji objevuje tendence partnerů, trávit dovolenou zvlášť. To opravdu nemusí být na škodu vztahu, muži mohou dát přednost sportovním výkonům, ženy nejen klasickému plážovému modelu, ale třeba i sportovním aktivitám jemnějšího stylu. Samozřejmě ale společná dovolená - dobře vyvážená a tolerantní - vztah naplňuje,“ dodává Jitka Douchová.

Otázkou, kterou musí řada rodin řešit, zůstává také to, zda vyrazit na dovolenou s malým dítětem, nebo ho raději nechat třeba u babičky. V tomto případě je určitě vhodné, poradit se s lékařem. Obecně ale lékaři doporučují brát dítě na dovolenou do ciziny až od jeho druhého roku a pečlivě volit lokalitu, kam se pojede.

„My obecně dost neradi vidíme, když se s takovými malými dětmi jezdí daleko Není to jen otázka klimatu, problémem je možnost nemocnění. Vezměte si třeba oblast některých středomořských států, řeckých či španělských ostrovů. To jsou místa, kde lékař prostě fyzicky není, a když vám dítě dostane vysoké horečky například s vodnatým průjmem, tak může dojít k rychlé dehydrataci. Pak zdravotní stav dítěte může být velmi rychle velice vážný,“ varuje lékař Jiří Rutch.

Dovolená na splátky

Tím nejdůležitějším kritériem při výběru dovolené ale vždy zůstávají finance. Možná, že vám to připadá jako skvělý nápad splácet dovolenou celý rok, avšak odborníci toto zdánlivě jednoduché řešení nedoporučují. „Úvěr na dovolenou stejně jako každý jiný úvěr znamená odčerpání budoucích, ještě neexistujících příjmů,“ varuje finanční poradkyně Miriam Hanáková. „Znamená to relativně velkou zátěž do budoucnosti. Každé takové zadlužení, které do budoucnosti zatíží rodinný rozpočet, znamená velké riziko,“ upozornila.

Pořídíme-li si dovolenou na splátky, zažijeme tak možná týden snů, nakonec ale zase může utrpět naše psychika. „Pouštění se do takovýchto neužitečných úvěrů může znamenat posléze i splácení úvěru dalším úvěrem a pak se rodiny dostávají do dluhové pasti, to je pro rodinu pak ohromná zátěž finanční, ale i především psychická,“ dodává Douchová.