Turecký ministr vyzval k bojkotu čínského zboží

Ankara - Turecký ministr hospodářství Nihat Ergun dnes vyzval Turky, aby bojkotovali čínské zboží na protest proti etnickému násilí v severozápadní čínské provincii Sin-ťiang. Mluvčí ministerstva Devlet Ariková však poté jeho výrok zmírnila s tím, že jde o ministrův osobní pohled, který není totožný se stanoviskem vlády. V Číně proti útlaku protestuje etnikum Ujgurů, kteří jsou do jisté míry příbuzní většinového obyvatelstva Turecka.

Ergun dnes na setkání průmyslových vývozců ve středotureckém městě Yozgat prohlásil, že Turci by měli vyvinout na Čínu větší tlak, aby ukončila násilí, tak, že nebudou kupovat čínské zboží.

Turecký premiér Tayyip Erdogan ve středu řekl, že převážně muslimské Turecko vyzve Radu bezpečnosti OSN, aby na své příští schůzi otevřela otázku ukončení násilí v Číně, kde již bylo během nepokojů zabito minimálně 156 lidí. Turecko je v současné době nestálým členem Rady bezpečnosti.

Ujguři jsou etnikum, které s Turky a středoasijci sdílí lingvistické a kulturní kořeny. Pan-turecké nacionalistické skupiny vidí Ujgury jako nejvýchodnější výspu turecké národnosti.