Obchodníci zvažují soud, zemědělci je prý neprávem očerňují

Praha - Zemědělci brojí proti obchodním řetězcům. Tvrdí, že si berou příliš velké marže při prodeji potravin. Tvorba cen v obchodech by proto podle nich měla být upravena zvláštním zákonem. Obchodníci ale podobnou argumentaci odmítají. Útoky agrární komory a zemědělského svazu prý neprávem poškozují jejich pověst. Svaz obchodu už dokonce oznámil, že kvůli nim zvažuje žalobu.

„Obchodní řetězce mají nepřiměřeně velkou tržní sílu. Ve vertikále prvovýrobce-zpracovatel-obchod hrají jednoznačně prim a přivlastňují si stále větší podíl na hrubé přidané hodnotě na potravinách,“ tvrdí předseda Zemědělského svazu Miroslav Jírovský. Odvolává se při tom na statistiky Českého statistického úřadu, podle nichž vzrostla hrubá marže u patnácti sledovaných výrobků od roku 2003 z 20 na dnešních 36 procent. Po přijetí zákona by podle něj „zpracovatel i provývrobce byl lepším a rovnocenějším partnerem obchodním řetězcům, než je doposud.“

Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňka Juračky, ale zemědělci vycházejí ze špatných statistik. „Nemůžu vytáhnout některé komodity, které mají marži 60 procent, když některé komodity mají marži tři procenta,“ vysvětluje. Průměrná maloobchodní marže se podle něj dlouhodobě pohybuje okolo 26 procent, což je níže než „ve zbytku staré Evropy.“

Miroslav Jírovský, předseda Zemědělského svazu ČR:

„Důsledky krize neseme my (zemědělci), protože naše ceny klesly za posledních dvanáct měsíců o 68 procent, a to se na trzích u našich občanů neprojevilo.“


Zemědělce nejvíc trápí marže u hovězího masa a především u mléka, jehož producenti se v současnosti potýkají s problémy kvůli jeho nízkým výkupním cenám. Zatímco v roce 1997 na něm obchodníci vydělávali 12,7 procenta z ceny, loni už to bylo 25 procent. Klesající výkupní ceny by podle zemědělců navíc měly být v obchodech víc vidět. Juračka to odmítá. „Jednoznačně jsme zjistili a prokázali, že největší marži mají zpracovatelé,“ tvrdí.

Podle obchodníků šíří agrární komora a zemědělský svaz nepravdivé informace o tom, jak moc na prodeji potravin vydělávají. Navíc tím prý i záměrně poškozují obraz českých maloobchodníků. V lepším případě se jejich spory vyřeší u kulatého stolu dohodou. Pokud se tak nestane, rozhodovat bude zřejmě až soud.