Ministerstvo chce po vládě 1,3 miliardy na povodňové škody

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj požaduje po vládě 1,32 miliardy korun na finanční pomoc oblastem, které byly postiženy nedávnými povodněmi. Částka vychází z odhadů povodňových škod, které ministerstvo plánuje financovat ze svých programů, a do budoucna zřejmě ještě naroste. Vláda se bude návrhem zabývat v pondělí.

Většina peněz, konkrétně 1,15 miliardy, z požadované sumy je určena na opravy obecního a krajského majetku. Asi 170 milionů by měly dostat postižené domácnosti. Lidem, jejichž dům zdevastovala velká voda natolik, že musel být zdemolován, poskytne ministerstvo 150 tisíc korun a poté ještě příspěvek na demolici. Dotace půjdou také obcím na zajištění dočasného ubytování. Každá vytopená domácnost může navíc žádat o příspěvek ve výši 30 tisíc korun.

Peníze na popovodňovou pomoc má podle ministerstva poskytnout také Státní fond pro rozvoj bydlení, podle odhadů až 370 milionů korun. Fond by měl vyplácet zvýhodněné úvěry pro obce na modernizaci bytového fondu, lidé budou moci požádat o úvěr na pořízení bydlení až do výše 850 tisíc korun. Na opravy bytů, které poničila povodeň, budou moci lidé žádat o úvěr ve výši 150 tisíc.

Povodně, které v minulých týdnech postihly část Čech i Moravy, si vyžádaly celkem 14 obětí a podle odhadů materiální škody za pět až šest miliard korun. Většinu nákladů ponese stát. Navíc ČR získala díky prodeji státních dluhopisů Evropské investiční bance (EIB) na likvidaci povodňových škod tři až čtyři miliardy korun.

Letošní záplavy, které jsou třetí nejtragičtější v novodobé historii země, zřejmě podle ministra financí Eduarda Janoty zhorší schodek státního rozpočtu v letošním roce o miliardy korun.