V ČSA se schyluje k hromadnému propouštění

Praha - Mezi zaměstnanci Českých aerolinií se množí zprávy o tom, že firma plánuje propouštění. O práci by v důsledku rušení dálkových letů mohlo přijít až 400 lidí. Jednání mezi vedením firmy a odbory o tom, jak vlastně bude propouštění probíhat a v jakém horizontu se aerolinie nepotřebných zaměstnanců zbaví, začala právě dnes. Jejich výsledkem by měla být i konečná konkretizace počtu propuštěných nešťastníků.

Mezi zaměstnanci ČSA panuje nejistota. Firma ruší některé dálkové linky a ruku v ruce s tím ubývá i letadel. Místo stávajících padesáti, by jich aerolinie měly provozovat jen asi 45. To se samozřejmě neobejde bez propouštění nepotřebného personálu. Mezi zaměstnanci kolují zprávy, že by mělo o práci přijít 100 pilotů a 300 palubních průvodčích. Oficiální místa ale zatím přesná čísla nepotvrdila.

„Otázkou personálních úprav, které s danými opatřeními budou souviset, se budeme zabývat v nejbližších týdnech,“ uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. „Redukce flotily a počtu zaměstnanců bude ještě otázkou jednání. Jednání začala právě dnes, takže ani my nemáme podrobnější údaje,“ řekl ČT24 prezident odborového sdružení pilotů Filip Gaspar.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

ČSA se letos v prvním čtvrtletí propadly do ztráty před zdaněním ve výši 1,32 miliardy korun, což byl téměř o půl miliardy horší výsledek než loni. Důvodem prý je „bezprecedentní“ pokles počtu cestujících, který činil 12 procent. Pokud se chtějí ČSA ze ztráty dostat, musí snižovat náklady. Zhruba 20 procent z nich však tvoří právě platy zaměstnanců.

O hromadném propouštění se ve společnosti hovořilo už v dubnu. Na možný příliv nezaměstnaných ČSA upozorňovala už i pracovní úřad. Zaměstnanci ale nakonec ze svých požadavků slevili a smířili se s nižší výplatou.