Telekomunikací se krize tolik nedotýká

Praha - Telekomunikační sektor v zemích střední a východní Evropy se jeví jako bezpečný přístav. Přesto ani on není vůči recesi zcela imunní. Operátoři zemí střední a východní Evropy si mnou ruce. I přes to, že finanční krize dopadla i na telekomunikace, jejich zisky jsou stále uspokojivé. Jejich akcie nicméně na své hodnotě ztrácejí.

„Celkově se z našeho pohledu zdá být telekomunikační sektor ve srovnání s ostatními sektory odolnější, což je způsobeno defenzivní povahou výnosů, nízkou zadlužeností společností a samozřejmě nezbytností využívání telekomunikačních služeb v soukromém i podnikovém sektoru,“ tvrdí Vera Sutedja, finanční ředitelka sektoru telekomunikací Erste Group.

Akcie telekomunikačních firem ztrácejí 

Přestože firmy vydělávají, jejich akcie ztrácejí. Hlavní index tohoto odvětví, Dow Jones Eurostoxx Telekom, od konce roku 2007 klesl o zhruba 30 procent. Například index finančního sektoru ale ztratil zhruba dvojnásobek. Telekomunikačním společnostem se ovšem nedaří všude v Evropě stejně. Výhodu mají operátoři ze střední a východní Evropy.

Výhled analytiků na telekomunikační sektor není pro zbytek roku 2009 tak optimistický. Čeká se především pokles výnosů. Trh už je přesycen, a tak musejí operátoři s cenou dolů. „Kromě klesajících cen sníží příjmy operátorů i rozumnější chování uživatelů, kteří mají více SIM karet a aby ušetřili, některých se zbaví. Kromě toho se sníží ceny roamingu. V neposlední řadě půjdou ceny dolů v rámci pokračujícího konkurenčního boje mezi operátory,“ domnívá se Vera Sutedja.

Ačkoli telekomunikační společnosti dobře vzdorují krizi, další růst bude i pro ně velkou výzvou. Hlavní prioritou bude pro všechny uspět v konkurenci okolo přesunu zákazníků k pevnému internetovému připojení a odlivu volajících z pevných linek k mobilním operátorům.