Investoři opouštějí Čínu

Peking - Hospodářská krize se nevyhýbá ani čínskému tygrovi. Problémy ve světě se odrážejí nejen na propadu vývozu, ale také na chuti zahraničních investorů utrácet peníze kdekoli, jednu z donedávna nejžádanějších destinací nevyjímaje. Po mnohaletém růstu se tak za šest měsíců letošního roku přímé zahraniční investice v Číně snížily o 17,9 procenta na 43 miliard dolarů.

Objem investovaných peněz v Číně klesá už devět měsíců za sebou. Pokles však zpomaluje, což by mohlo být známkou, že stav čínské ekonomiky se začíná zlepšovat. V červnu klesl počet nových zahraničních firem v zemi o 3,5 procenta na 2529, uvedlo čínské ministerstvo obchodu.

Za celý loňský rok investovaly zahraniční firmy v Číně dohromady 92,4 miliardy dolarů. Příliv investic do země začal silně růst v roce 2001, kdy se Čína stala členem Světové obchodní organizace. Koncem loňského roku se však začaly investice vlivem krize snižovat a mnoho zahraničních firem se z Číny kvůli slabým ziskům stahuje. Naopak stále více čínských firem, zvláště státních podniků, zkoumá možnosti přímých investic v zahraničí.

Ekonomika šlape na brzdy

Odliv investorů se spolu s problémy v zahraničním obchodě odráží ve vývoji hrubého domácího produktu v Číně. Za první tři měsíce roku hrubý domácí produkt stoupl o 6,1 procenta proti růstu v rozsahu 6,8 procenta v závěru loňského roku. Růst v prvním čtvrtletí byl nejslabší za dobu, co Čína tyto údaje v nynější podobě sleduje. I tak ale Čína zůstává zdaleka nejrychleji rostoucí ekonomikou mezi významnými zeměmi světa. Navíc se objevují náznaky, že zpomalování již odeznívá, a analytici věří, že tempo ekonomického růstu se opět zvyšuje.