Historicky první pokles cen v eurozóně potvrzen

Brusel - Spotřebitelské ceny v eurozóně se v červnu snížily o 0,1 procenta proti stejnému období loni. Předběžnou informaci z konce minulého měsíce dnes potvrdil evropský statistický úřad Eurostat. Červnový výsledek znamená pro eurozónu první meziroční pokles v historii. Historické přibrždění růstu cen zažilo také Slovensko.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily o 0,2 procenta. Obě čísla jsou v rozporu s inflačním cílem Evropské centrální banky, která se snaží udržovat růst spotřebitelský cen v eurzóně těsně pod dvěma procenty. Podle odborníků se tak zvyšuje pravděpodobnost, že Evropská centrální banka znovu sníží úrokové sazby.

„Inflace v eurozóně je negativní kvůli klesajícím cenám potravin a energie,“ uvedl analytik Nick Kounis ze společnosti Fortis. Markantní byl také vliv levných pohonných hmot.

Deflace v eurozóně dlouho nevydrží

„Je velmi pravděpodobné, že deflace odezní v horizontu několika málo měsíců, přeci jenom ten efekt levnějších pohonných hmot se brzy vyčerpá a inflace začne opět růst, někdy ke konci roku může být někde kolem jednoho procenta,“ předpovídá analytik ČSOB Petr Dufek.

Největší inflace byla v červnu na Maltě a ve Finsku, naopak nejvíc ceny klesly v Portugalsku a Irsku. Rekordní propad inflace zažilo i Slovensko, v červnu se ocitla na 0,7 procenta, tedy nejníže v historii. Evropská unie jako celek si zatím na rozdíl od zemí platících eurem drží mírný růst cen. Meziročně se v červnu zvýšily o 0,6 procenta a meziměsíčně o 0,2 procenta.

Cenová hladina v EU
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24