Okamurova asociace chce prodloužit letní prázdniny o 14 dní

Praha - Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) žádá prodloužení letních prázdnin o dva týdny. Sdělil to viceprezident a mluvčí asociace Tomio Okamura. Zároveň odmítl týden starý návrh konkurenční Asociace cestovních kanceláří České republiky, která chce délku prázdnin zachovat, ale dát jednotlivým krajům či školám možnost vyhlásit prázdniny takzvaně klouzavě, tedy různě v období od června do září. K tomuto návrhu se zatím ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy staví zdrženlivě.

„Navrhujeme zahájit diskusi a následně i legislativní kroky k prodloužení prázdnin o týden v červnu a září nebo o dva týdny buď v červnu, nebo v září,“ uvedl Okamura. Asociace už odeslala příslušné dopisy ministerstvům školství, pro místní rozvoj a vládě. Ministerstvo školství by prý navíc mělo doporučit ředitelům škol, aby pouštěli děti na žádost rodičů na rodinnou dovolenou i mimo prázdniny.

Ministerstvo školství o dopisu ACČKA zatím neví, s vyjádřením hodlá vyčkat, až ho obdrží. Mezitím tento týden jednali zástupci úřadu s představiteli druhé Asociace cestovních kanceláří ČR o „klouzavých prázdninách“. Podle mluvčího MŠMT Tomáše Boušky se k návrhu úřad staví zdrženlivě. „Budeme analyzovat možnosti této úpravy a hlavně budeme mapovat argumenty pro a proti,“ uvedl dnes Bouška.

Delší prázdniny prý budou výhodné pro firmy i rodiny 

O dva týdny delší prázdniny budou podle Okamury v první řadě výhodné pro rodiny s dětmi, v dlouhodobém horizontu prý prospějí i podnikatelům v cestovním ruchu. Rodiny by údajně mohly ušetřit za zájezdy mimo hlavní sezonu, cestovní kanceláře zase počítají s tím, že dlouhodobě rostoucí životní úroveň umožní Čechům v budoucnu nákup více zájezdů za sezonu.

Tomio Okamura odmítá klouzavé prázdniny:

„Vzhledem k tradicím v naší zemi je to pro veřejnost těžko přijatelné, navíc by mohla vzniknout situace, že děti v rodinách navštěvující různé školy by měly odlišný termín prázdnin, což je zcela nepřijatelné pro většinu rodičů.“


Okamurova asociace se inspirovala v zahraničí. Delší prázdniny mají školáci například ve Francii, Itálii, Španělsku či Chorvatsku. Klouzavé prázdniny dle jednotlivých spolkových zemí mají v Německu. Délka školního roku je dána zákonem, délku prázdnin pak upravuje ministerstvo školství vyhláškou.

1
Ilustrační foto
Ilustrační foto