Američtí investoři bedlivě sledují úrodu pomerančů

Miami - Investování nemusí být jen o nákupech akcií a jiných cenných papírů, dobře zhodnotit se mohou také investice do nejrůznějších komodit. Třeba ve Spojených státech nakupují obchodníci ve velkém pomerančový koncentrát. Letos by navzdory finanční krizi právě na této komoditě mohli slušně vydělat. Do karet jim totiž hraje počasí, produkce pomerančů by se díky jeho letošní vrtkavosti mohla znatelně propadnout, což by se odrazilo také v ceně.

Cena pomerančového koncentrátu se od začátku hospodářské krize propadla o víc než čtyřicet procent. Nejníže se dostala v únoru. Březnové odhady analytiků na celkovou sklizeň, která by měla dosáhnout devíti milionů tun, ale vrátily cenu zpět k hranici 100 centů za libru. Na Floridě se teď blíží letošní druhá sklizeň. Hurikánová sezóna sice zatím nezpůsobila zemědělcům větší ztráty, přesto se v součtu s jarními mrazy odhaduje propad produkce o zhruba čtyři procenta.

Pomeranče lákají americké investory už od šedesátých let minulého století, přestože spekulace na tuto komoditu jsou především kvůli počasí velmi rizikové. „Investoři, kteří chtějí investovat do pomerančového koncentrátu, musí mít zřízený účet u obchodníka s cennými papíry, který podporuje a dovoluje jim obchodovat s deriváty, respektive s futures kontrakty. Velikost jednoho kontraktu v případě pomerančového koncentrátu se pohybuje kolem 150 tisíc liber,“ vysvětluje analytik Petr Čermák.

USA, které se soustředí především na domácí spotřebu, patří mezi největší producenty pomerančového koncentrátu na světě. Američtí producenti se ale v uplynulém roce potýkali nejen s hurikány, ale i s mrazy. Podobně Brazílie, která je v této oblasti jedničkou v exportu. Ta zase čelila extremnímu suchu. Dohromady mají na světovém trhu s pomeranči 80procentní zastoupení.