Celníci už letos zabránili daňovým únikům z cigaret za 175 milionů korun

Praha - Výroba a prodej nelegálních - nezdaněných - cigaret je v České republice, ale i v Evropské unii docela velký problém. Jen letos odhalili čeští celníci tři nelegální výrobny, a zabránili tak daňovému úniku ve výši kolem 175 milionů korun. Nelegálně vyrobené cigarety ale poškozují nejen stát, s jejich kouřením jsou spojena i nemalá zdravotní rizika.

Zatím poslední nelegální výrobnu cigaret odhalili celníci ve Chvalovicích na Nymbursku, letos byla již třetí v pořadí, od roku 2004 celkově dvanáctá. Jak už tomu často bývá, byla umístěna v bývalém kravíně. A právě výroba v takovýchto podmínkách může ohrozit zdraví spotřebitelů těchto nelegální cigaret. „Toto prostředí si mohou lidé představit tak, že kdyby přišli do klasického kravína, vystěhovali z něj krávy, nechali tam tu špínu, tak přesně v tomto prostředí se nelegálně vyrábějí cigarety, v tomto prostředí se skladuje tabák,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Loni se za celý rok podařilo objevit dvě nelegální výrobny, z nichž celníci stanovili možný daňový únik ve výši 150 milionů korun. V roce 2007 si připsali odhalení jedné výrobny, kde byl daňový únik celkem 98 milionů korun. Prozatím nejvyšší možný daňový únik evidovali celníci v roce 2006: tehdy ze dvou nelegálních výroben činil 463 milionů korun.

Odhalovat nelegální výrobny cigaret je velmi náročné. Jejich provozovatelé je totiž obvykle umisťují stranou od lidí, aby unikli nežádoucí pozornosti. Celníci se proto snaží zabránit také prodeji nelegálních cigaret a spustili akci s názvem Trafika, během které kontrolují, zda oficiální prodejny tabáku nemají na svých pultech padělky cigaret. „Zkontrolovali jsme už 5 350 provozoven a ve 153 jsme zjistili nelegální prodej,“ upřesnil ředitel sekce pátrání a dohledu Generálního ředitelství cel Miroslav Nováček.

Prodej cigaret
Prodej cigaret