Německá ekonomika se prý uzdravuje

Berlín - Německé ministerstvo financí ve své měsíční zprávě uvedlo, že si tamější hospodářství ve druhém čtvrtletí vedlo zřejmě lépe, než se původně předpokládalo. V pátek vláda informovala, že druhé čtvrtletí pravděpodobně předznamenalo konec nejhlubší recese v Německu od konce druhé světové války. Resort financí v dubnu předpovídal, že ekonomika našeho západního souseda letos poklesne o zhruba šest procent a hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí propadne přibližně o jedno procento. Odborníci nicméně přehnaný optimismus brzdí.

„Současné ukazatele naznačují, že ekonomický výkon v druhém čtvrtletí by mohl být uspokojivější, než se původně očekávalo,“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo financí. V prvním čtvrtletí ekonomika klesla o 3,8 procenta, což byl nejhorší výkon německého hospodářství od znovusjednocení země v roce 1990.

Červencové ukazatele poukazují na nejnovější obchodní výsledky s tím, že oslabený export se zřejmě dostává z nejhoršího. „Nejnovější pozitivní vývoj v zahraničních objednávkách signalizuje, že vývoz by se v příštích měsících mohl stabilizovat,“ uvedlo ministerstvo. „Já jsem v tomto směru spíš pesimistou, protože vidím, jak dále narůstají volné produkční kapacity německých podniků,“ brzdí optimismus hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Video Německá ekonomika je možná na cestě ven z krize
video

Německá ekonomika je možná na cestě ven z krize

A ceny výrobních vstupů, které přímo odrážejí vytíženost továrních linek, oživení také nenasvědčují. Klesají i nadále. Doteď se v meziročním srovnání snížily o 4,6 procenta. „Nemyslím si, že to je symptom zdravého vývoje. Určitým podnikům sice mohou ulehčit situaci nižší ceny energií. Celkově to ale problém masivních výpadků poptávky nevyřeší,“ dodává pro ČT24 Bureš. 

„Rostoucí počet obchodních objednávek naznačuje, že by mohla stoupat také průmyslová výroba. Konec propadu průmyslu je velmi pravděpodobný,“ dodal resort financí. Podle odborníků ale krize v Evropě ještě ani nedosáhla svého dna. První skutečnou vlnu bankrotů a propouštění očekávají teprve koncem tohoto roku.

Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24