Stát bude opět pomáhat prodeji školního mléka

Praha - Vláda dnes schválila znovuzavedení národních dotací na školní mléko od začátku nového školního roku 2009/2010. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Národní dotace na mléko a mléčné výrobky pro školáky loni v srpnu zrušila vláda Mirka Topolánka, dodávky mléka do škol se pak od loňského září do prosince meziročně podle výpočtů ministerstva zemědělství snížily o 57 procent. V minulém školním roce pak byl program dotován pouze z prostředků Evropské unie. Podle odborníků nicméně projekt, při kterém byla dříve z ceny výrobků hrazena zhruba třetina, mléčný trh výrazně nepodpoří.

Celková podpora ze státního rozpočtu a prostředků Evropské unie v nadcházejícím školním roce dosáhne 80 milionů korun, přičemž 60 milionů korun půjde z rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu a zbývajících 20 milionů korun poskytne Evropská unie.

Školním mlékem proti osteoporóze 

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Brífink po jednání vlády

ST_20.7.2009

Stát bude znovu podporovat školní mléko

„Cílem programu distribuce mléka ve školách v Evropě je podpora dobrého stávajícího a budoucího zdravotního stavu dětí tím, že školy mohou nabízet mléčné produkty žákům za zvýhodněné ceny. To děti vede nejen k dodržování zdravého stravovacího režimu, ale i plní důležitou úlohu v prevenci osteoporózy,“ komentoval rozhodnutí vlády ministr zemědělství Jakub Šebesta. Významný je podle něj rovněž sociální přínos tohoto programu.

„My jsme samozřejmě rádi a vítáme to,“ komentoval již dříve záměr ministerstva zemědělství obnovit národní dotace výkonný ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Konzumace dotovaného mléka ve školách je podle něj pro své kladné zdravotní dopady obvyklá nejenom v ostatních zemích Evropské unie, ale i jinde ve světě.

Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungují v Česku od roku 1999. Národní podpora představovala před svým zrušením v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku. Její zrušení mělo přinést roční úsporu zhruba 60 milionů korun. Evropská unie nadále dotovala školní mléko v Česku osmi až 15 procenty z ceny výrobku.