Do Česka se vrací dalších 450 klientů zkrachovalé Tomi Tour

Praha - Zpět do České republiky se dnes vrátilo či vrátí zhruba 450 klientů zkrachovalé Tomi Tour. Letadla je dopravují zpět ze španělského letoviska Ibiza a egyptských letovisek u Rudého moře. Sdělily to mluvčí Union poisťovny Judita Smatanová a Českých aerolinií Hana Hejsková. V zahraničí nicméně stále zůstává zhruba tisícovka lidí, vrátit se mají nejpozději do týdne. Na zkrachovalou cestovku Tomi Tour už podaly trestní oznámení desítky lidí.

První dvě letadla se vrátila v jednu hodinu v noci a v půl třetí nad ránem z Ibizy do Brna a Ostravy, celkem na palubách obou strojů bylo 150 rekreantů. Dva lety z Egypta se očekávají ve 23:00, respektive krátce po půlnoci. Z letovisek Hurghada, Šarm aš-Šajch a Taba se vrátí téměř 300 cestujících.

Poslední cestující se mají vrátit do týdne 

„Repatriace dál pokračuje, v úterý se nelétá, další klienti se vrátí ve středu a ve čtvrtek,“ uvedla Smatanová z Union poisťovny, u které byla CK Tomi Tour pojištěna proti úpadku a která nyní repatriaci platí. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura uvedl, že repatriace je tak rozsáhlá, že poslední postižení klienti se vrátí až za týden v pondělí 27. července. Dodal, že Tomi Tour i přes opakovanou žádost stále nedodala pojišťovně Union kompletní seznam více než 10 tisíc klientů (včetně zaplacených částek), kteří měli zakoupené zájezdy, ale nikam neodjeli.

Podle Hejskové se ve středu vrátí dalších zhruba 560 klientů, tři letadla přiletí z Malorky a jedno z tureckého letoviska Antalya. Ostře sledovaný bude především let z Turecka, který má přistát v Praze v 11:55. V Turecku se v sobotu při cestě na letiště objevily případy údajného vydíraní klientů ze strany delegátů Tomi Tour a není vyloučeno, že by se podobné konflikty mohly opakovat.

O okolnosti krachu cestovní kanceláře se již o víkendu začal zajímat policejní odbor hospodářské kriminality. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká dnes na webu policie uvedla, že přestože se policie případem zabývá z „úřední povinnosti“, mohou poškození klienti podávat trestní oznámení na kterékoli služebně policie, například podle místa pobočky kanceláře, kde koupili zájezd. „Nelze přesně odhadnout, kolik už je podaných trestních oznámení na cestovní agenturu Tomi Tour, můžeme však říct, že je to v řádech desítek,“ řekla pro ČT24 Kopecká.


Obracet se podle Kopecké mohou lidé i přímo na odbor hospodářské kriminality, který sídlí na policejním prezidiu. Klienti, kteří přišli o dovolenou, mají nárok na odškodné. Kolik jim ale pojišťovna vyplatí, zatím nedokáže odhadnout.

Jaromír Beránek z Mag Consulting:

0„Plnou cenu zájezdu cestující v žádném případě nedostanou, podle našich dostupných informací měla cestovní kancelář přesně jednu třetinu svých tržeb pojištěnou.“


Kopecká dnes řekla, že policie dosud nezahájila úkony trestního řízení. Kriminalisté budou v následujících dnech nejprve sbírat dostupné informace, vyžádali si prý již například některé materiály od České televize. Na základě získaných informací pak podle Kopecké posoudí, zda není v souvislosti s krachem Tomi Tour podezření na spáchání nějakého trestného činu. Média například uvedla, že delegáti cestovní kanceláře v některých případech podmiňovali odcestování zaplacením poplatku ve výši 30 euro za cestu na letiště.

Fischer: Tomi Tour chyběla hotovost a důvěra hoteliérů

Za ukončením činnosti CK Tomi Tour je podle obchodního ředitele Václava Fischera nedostatek hotovosti, neochota bank dávat úvěry a nedůvěra hoteliérů, kteří žádali platby předem. Fischer dříve vlastnil cestovní kancelář Fischer. V roce 2003 vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem a novým majitelem se stala společnost K&K Capital Group podnikatele Karla Komárka.