Kalifornie se vzdaluje bankrotu - rozpočet je na světě

Sacramento - Kalifornští zákonodárci a guvernér Arnold Schwarzenegger se dohodli na vyrovnání rozpočtového deficitu tohoto amerického státu, který narostl na 26,3 miliardy dolarů (asi 478 miliard korun). Opatření zahrnuje mimo jiné snižování výdajů v hodnotě 15,5 miliardy dolarů. Aby byl rozpočet platný, musí ho ještě schválit obě komory kalifornského parlamentu.

Dohady o rozpočtu se táhly několik týdnů, během kterých se nad jedním z významných amerických států vznášela hrozba bankrotu. Konečné rozhodnutí obsahuje finanční škrty v několika citlivých oblastech. Státní školy a univerzity například přijdou o dotace ve výši devíti miliard dolarů, věznice se uskrovní o jednu miliardu a města a okresy přijdou o čtyři miliardy. Řada státních zaměstnanců si navíc bude muset každý měsíc do června 2010 vzít tři dny neplacené dovolené, což bude znamenat zhruba 14procentní snížení platů.

Podle Schwarzeneggera bude rozpočtový schodek, který je podle kalifornských zákonů nepřípustný, vyrovnán snižováním výdajů, půjčkami a přesunem státních dotací, nikoli však zvyšováním daní.


Kalifornie se letos potýká s vážnými důsledky hospodářské recese, která v tomto státě zvýšila nezaměstnanost na rekordních 11,6 procenta. Výnosy Kalifornie z daně z příjmu za prvních pět měsíců letošního roku se propadly o 34 procent. Bilance příjmů a výdajů státu tak byla silně nevyvážená. Ke Kalifornii tak upíná oči celá řada odborníků i prezident Spojených států Barack Obama. Dění v tomto státě se totiž obvykle postupně přelévá i do dalších zemí unie.