Porcelánka Rosenthal patří Italům

Selb - Německá porcelánka Rosenthal je zachráněna. Má to ale svoji daň. Tradiční porcelánka padne do rukou Italům. Firmu, která je čtyři měsíce v insolvenční řízení a kterou čekal podobný osud jako české sklárny, převezme italský výrobce příborů a hrnců, Sambonet Paderno. Ten chce do výroby investovat až 19 milionů eur. Rosenthal, který zaměstnává zhruba 1200 lidí, by se letos po mnoha letech mohl dostat z červených čísel.

Po čtyřech měsících jednání si zaměstnanci porcelánky s víc než stoletou historií můžou oddychnout. Značka zůstane zachována. A všechny pobočky budou dál fungovat. Italové chtějí výrobu oživit 19 miliony eur. „Podniky se k sobě výborně hodí. Oba mají výborný design, inovace, kvalitu a zákazníky,“ domnívá se Pierluigi Coppo, předseda představenstva společnosti Sambonet.

Manažeři budou vyměněni 

Tím, kdo se ale nejpíš příliš radovat nebude, je současný předseda představenstva Ottmar Küsel. On i zbytek managementu, který podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung  nedokázal podnik vyvést z krize, má být z vedení odstraněn.

„Musím nad touto skutečností projevit radost, stejně jako jsem projevil radost, když byly české porcelárny prodány českým zájemcům a je tady velký předpoklad, když budou ve výrobě pokračovat,“ myslí si Vladimír Feix, generální ředitel Českého porcelánu.

Cena transakce nebyla zveřejněna. Odhady hovoří o 34 milionech euro, italská firma si na transakci bude muset půjčit. „Důležitý je, aby ten italský nový majitel měl nejenom prostředky a aby měl vůli, aby to uměl a aby měl zakázky, protože to je v dnešní době to nejdůležitější,“ dodává Feix.

Hospodaření Rosenthalu letos možná zpátky v černém

Rosenthal zaměstnává zhruba 1200 lidí, z toho tisíc v Německu. Insolvenční správce ale kvůli záchraně firmy v posledních měsících zrušil asi 300 pracovních míst. Po mnoha letech ztrát by se měl letos Rosenthal dostat z červených čísel.

Výroba porcelánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24