Česká ekonomika letos dle odhadů poklesne o 4,3 procenta

Praha - Podle nejnovějšího odhadu ministerstva financí se tuzemská ekonomika letos propadne o 4,3 procenta, což by znamenalo největší pokles v historii České republiky. Oproti dubnové prognóze propadu o 2,3 procenta by se jednalo o téměř dvojnásobný pokles. Ministerstvo kvůli tomu také zhoršilo výhled deficitu veřejných financí - stoupne na 5,5 procenta HDP. Údaje dnes zveřejnil ministr financí Eduard Janota. Příští rok má české hospodářství růst o 0,3 procenta.

„Překvapuje mě slabý odhad pro příští rok,“ uvedl ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Ale zároveň připustil, že alespoň na druhé pololetí letošního roku bude výhled lepší. Vláda teď zřejmě bude muset přehodnotit státní rozpočet, protože nižší hrubý domácí produkt znamená i nižší příjmy do státní pokladny. „Dopady na rozpočet přepočítáváme, v pondělí budu o výsledcích informovat vládu,“ řekl Janota s tím, že čísla zatím nechce nijak komentovat.

Letos má prý v rozpočtu chybět 150 miliard korun, které si vláda půjčí, a na příští rok se počítá s deficitem 165 miliard Kč. „Každé procento pohybu HDP znamená 12 až 15 miliard korun v rozpočtu,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Z toho vyplývá, že pokud vláda nenajde další úspory, schodek by se mohl letos vyšplhat až na 180 miliard korun. Kvůli vývoji deficitu veřejných financí MF očekává i výrazné prohloubení vládního dluhu. Ten loni činil přibližně 1,106 bilionu korun, což představuje 29,9 procenta HDP. Letos ministerstvo očekává propad dluhu až na přibližně 1,253 bilionu korun.

Video Reportáž Michaely Hergetové
video

Reportáž Michaely Hergetové

Recese se začíná projevovat i v propadu domácí poptávky 

Patria odhaduje pro letošní rok pokles HDP o pět procent. Zatímco dosud klesal hrubý domácí produkt hlavně kvůli propadu zahraničního obchodu, nyní se recese začíná projevovat i v propadu domácí poptávky. Svědčí o tom i poslední čísla ukazující prudký propad tržeb v maloobchodě.

Ekonom ČSOB Petr Dufek:

0„V posledních měsících dochází k výraznému útlumu nakupování ze strany spotřebitelů, dochází k výraznému propadu investic, takže i domácí ekonomika těžce pociťuje hospodářskou krizi světa.“


Hluboký pokles ekonomiky se negativně projeví i v zaměstnanosti. Podle ministerstva dosáhne letos míra nezaměstnanosti necelých 7 procent. Jiní odborníci jsou ale ještě pesimističtější. „Bohužel je možné, že se přiblížíme 10 procentům,“ uvedl ekonom Deloitte Luděk Niedermayer.