Senát umetl cestičku emisním povolenkám pro elektrárenské firmy zdarma

Praha - Elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ budou moci v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny. Počítá s tím novela zákona o spotřebních daních, kterou dnes schválil Senát. Novelu ještě musí podepsat prezident republiky. Odpůrci tohoto návrhu argumentují tím, že stát přijde o asi 68 miliard korun, které by jinak prodejem povolenek získal. Novela zákona původně měla jiný účel, a to zvýhodnit některá biopaliva. Formou daňové úlevy u spotřební daně má podpořit vysokoprocentní a čistá biopaliva první generace i biopaliva vyráběná z nepotravinářských komodit.

Návrh na část emisních povolenek zdarma se do ní dostal během projednávání ve sněmovně. Vznesl ho předseda hospodářského výboru Oldřich Vojíř, exministr průmyslu Martin Říman (oba ODS) a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban. Proti jejich návrhům protestovali zástupci ekologických organizací, dnes ráno například před sídlem Senátu představitelé Greenpeace.

Poslanecký návrh předpokládá, že ministerstvo životního prostředí vyzve do konce letošního října výrobce elektřiny, aby mu předložili potřebné podklady. Firmy na to budou mít čas do konce března příštího roku. Předkládat budou mimo jiné plán investic do vybavení a čistých technologií v objemu odpovídajícím nejméně předpokládané tržní hodnotě bezplatně přidělených povolenek. Alespoň polovinu z toho musí investovat do 31. prosince 2011. Ministerstvo pak předloží vládě tyto návrhy nejpozději do 30. června příštího roku a kabinet je poté nechá posoudit Evropské komisi.

Senát schválil mimo jiné část emisních povolenek ČEZu a spol. zdarma (zdroj: ČT24)

Proti povolenkám i Čunek

Mezi odpůrce povolenek zdarma patřil dnes v Senátu například někdejší vicepremiér a bývalý předseda lidovců Jiří Čunek. Kromě toho, že stát přijde o 68 miliard korun, je přesvědčen o tom, že návrh překračuje hranice zákona ochraňujícího hospodářskou soutěž. Také tvrdí, že zákon je určen hlavně státem ovládané elektrárenské skupině ČEZ. Od návrhu se distancoval i senátor a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, kritizoval ho i Jan Horník (ED). Ten označil bezplatné povolenky za český experiment, který může být v rozporu s pravidly Evropské Unie.

Senátor Jan Horník (ED):

„Evropská komise potom najednou přijde s jinými pravidly a zjistí se, že firmy proinvestovaly stovky milionů korun a že jim ty investice nebudou uznány. Tím pádem, se můžeme dostat do dost velkých arbitráží.“

Ministr financí Eduard Janota senátory žádal, aby návrh schválili i s návrhem týkajícím se emisních povolenek. Pokud by ho totiž vrátili sněmovně, podle něj by ho už na zářijové schůzi poslanci nestihli schválit. Konstatoval také, že to nebyli ministerští úředníci, ale byli to politici, kdo tento takzvaný přílepek vložil do zákona. Bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) se návrhu zastal s tím, že se jedná o peníze, které vláda vybojovala pro českou energetiku.

Jan Horník
Zdroj: ČT24
Vydáno pod