Senátoři vrací poslancům zákony o fúzi zdravotních pojišťoven či o mýtném

Praha - Návrh zákona rozšiřující mýtné i na auta nad 3,5 tuny se vrací ze Senátu s pozměňovacím návrhem zpět do sněmovny. Senátoři z něj chtějí vyřadit ustanovení týkající se vysokorychlostního vážení kamionů a elektronických vinět. Viněty mají nahradit současné dálniční známky. Poslanci se budou znovu zabývat rovněž novelou, která zpřísňuje podmínky slučování zdravotních pojišťoven. Zákonodárci se shodli, že nechtějí změnou zákona bránit fúzím, ale účinněji je kontrolovat a posílit roli státu v kontrole pojišťoven. Platný zákon umožňuje, aby pojišťovna a zdravotnické zařízení byly majetkově propojeny. Novela to má změnit.

V zákoně o mýtném jsou více než samotné mýtné kontroverznější ty záležitosti, o které návrh zákona rozšířili poslanci. Třeba elektronické viněty, které mají od roku 2011 nahradit u osobních aut klasické dálniční známky. Ústavněprávní výbor senátu se bojí možného zneužití osobních dat. „Jde vysledovat souvislost mezi tím, kdo ho vlastní, mezi jeho registrační značkou a čipem a pak je možno sledovat toho člověka po celé republice,“ říká například senátorka Soňa Paukrtová.
 

Další problém představuje kontrolní vážení kamionů. Jde o novou technologii, která nicméně vzbuzuje nemalé pochyby. „Je to stejný podvůdek, jako byl s radary, kdy soukromé firmy měří radarem, přestupky pošlou obci a obec jim vrátí polovinu pokuty,“ tvrdí Jaroslav Kubera (ODS).

Video Rozhovor s Martinem Špryňarem
video

Rozhovor s Martinem Špryňarem

Rozhovor s Martinem Špryňarem

Senátoři vrací zákony o fúzi zdravotních pojišťoven či o mýtném

Generální tajemník ČESMAD Bohemia Martin Špryňar pro ČT24 o problému přetížených vozidel:

„Dovolím si tvrdit, že devadesát procent přetížených vozidel je u staveb nových silnic, takže si při stavbě nových silnic ničíme ty staré.“


Senátoři naopak nenamítali nic proti novele zákona o správě daní a poplatků. V případě souhlasného stanoviska prezidenta si tak malí a střední podnikatelé s nejvýše třemi služebními vozy nebudou muset v budoucnu vést knihu jízd. Místo toho si budou moci odečítat za každé auto 5 000 korun měsíčně.

Vrací se i novela o slučování zdravotních pojišťoven 

Senátoři se přiklonili ke znění, které navrhl exministr zdravotnictví, senátor Tomáš Julínek (ODS), a v úterý je schválil senátní zdravotní výbor. Odmítli tak sněmovní novelu, kterou vypracoval poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Zákon má podle Julínka zakázat lákání nových pojištěnců na neoprávněné výhody a zabránit, aby k tomu byly zneužívány fondy prevence.

Hovorka a Julínek se shodli, že fúze nejsou samy o sobě špatné, naopak mohou být receptem na krizi. V názoru na to, jak do budoucna zabránit účelovým fúzím, které by mohly ohrozit pojištěnce, se ale oba politici rozcházejí. Julínek do návrhu přidal některé části svých reformních zdravotnických zákonů, které se mu nepodařilo prosadit v době, kdy vedl ministerstvo zdravotnictví.

Text schválený v červnu sněmovnou počítá s tím, že fúze bude možná jen v případě, že některá z pojišťoven do roku od založení nezíská alespoň 100 tisíc pojištěnců, nebo se ocitne v nucené správě. Platný zákon stanoví podmínku 50 tisíc pojištěnců. Poslanci se budou zabývat novelou na řádné schůzi v září. Bude poslední před říjnovými předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny.

Senátoři navrhují nižší lhůtu pro převod družstevních bytů do osobního vlastnictví 

Senát také sněmovně s pozměňovacím návrhem vrátil zákon o vlastnictví bytů. Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti podle zákona požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, by tak měli mít šanci toto právo uplatnit do roku 2020. Sněmovna původně schválila prodloužení této lhůty až do roku 2040. Podle dosavadního zákona měla tato lhůta vypršet již v příštím roce. Poslanci dostanou zpět na stůl rovněž novelu, jež měla umožnit zemědělcům prodávat či převádět na příbuzné půdu, kterou ještě nesplatili státu.

Pro změnu schválení senátorů se dočkala novela zákona o civilním letectví. O zřizování věcných břemen na pozemcích pod letišti, v případě, že tyto pozemky patří někomu jinému, by tak v budoucnu měly rozhodovat soudy.