Soud rozhodl o odmítnutí insolvenčního řízení s Tomi Tour

Praha - Městský soud v Praze rozhodl o odmítnutí insolvenčního řízení s cestovní kanceláří Tomi Tour, které dnes navrhl majitel kanceláře Lubomír Popelář. Důvodem odmítnutí je podle soudu skutečnost, že Tomi Tour jako dlužník ve svém návrhu neuvedla srozumitelně skutečnosti, které osvědčují úpadek, a z insolvenčního návrhu není patrno, čeho se jím navrhovatel domáhá. Klienti cestovní kanceláře si proto zatím nemohou být jisti, zda obdrží zpět peníze v celé výši.

„Vzhledem k tomu, že pro uvedené nedostatky návrhu nelze pokračovat v řízení, soud insolvenční návrh dlužníka bez dalšího odmítl,“ uvedla v usnesení asistentka soudce Dagmar Čevelová. Proti tomuto usnesení je možné podat odvolání k Vrchnímu soudu v Praze do 15 dnů ode dne doručení.

Slovenská pojišťovna Union, u které je Tomi Tour pojištěna proti úpadku, zároveň pomocí českých auditorů zkoumá skutečný stav financí „cestovky“. „Prověřujeme účetnictví, ten úpadek se musí dokázat. Jejich vyhlášení je jedna věc a druhá věc je, že musí být prokázané, že k insolvenci skutečně došlo,“ uvedla mluvčí pojišťovny Judita Smatanová.

Není jisté, zda klienti dostanou své peníze zpět

Otazník se vznáší nad výší náhrad, kterou obdrží klienti za zakoupené a neuskutečněné zájezdy. Přes řadu ujištění kancelář stále nedodala pojišťovně potřebný seznam prodaných zájezdů. Ústav tak podle Smatanové nemá představu, kolik peněz se lidem vrátí.

Jak ve středu uvedl obchodní ředitel Tomi Tour Václav Fischer, zájezd má předplaceno zhruba 14.000 lidí, v penězích jde o necelých 160 milionů korun. Podle Fischera dostanou všichni klienti zpět své peníze v plné výši. Kancelář je pojištěna na částku 235 milionů korun.

Podle mluvčí pojišťovny však odškodnění v plné výši není jisté. „Oficiálně ta čísla nemůžu potvrdit, dokud nedostaneme podklady od cestovní kanceláře,“ uvedla mluvčí. Velkou sumu peněz navíc stojí repatriace klientů, kteří zůstali v zahraničí. Celkem jde o více než 3200 rekreantů a zhruba 15 letů.