USA bude dál trápit rekordní nezaměstnanost

Kansas City - Hospodářská krize připravila o práci statisíce Američanů. Nyní se zdá, že se tamní ekonomika pomalu začíná zotavovat, hledání místa však ještě dlouhou dobu zůstane neřešitelnou otázkou pro většinu nezaměstnaných občanů USA. Počítá s tím šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Nezaměstnanost se podle něj udrží na rekordních hodnotách minimálně do konce letošního roku.

Podle Bernankeho je k ustálení nezaměstnanosti v USA nutný alespoň 2,5procentní růst hrubého domácího produktu. Fed však takové zlepšení amerického hospodářství letos nepředpokládá. Podle ukazatelů za červen činí nezaměstnanost ve Spojených státech 9,5 procenta, což je nejvyšší číslo od roku 1983. Řada expertů se shoduje, že do konce roku bude bez práce přes deset procent Američanů.

Na ekonomickém mítinku v Missouri také Bernanke obhajoval kroky, ke kterým se centrální banka odhodlala během finanční krize. Posluchačům, které tvořili převážně členové tamní komunity, řekl, že Fed se snaží ze všech sil otočit ekonomický vývoj pozitivním směrem.

Ben Bernanke, guvernér, Fed:

0„Nechtěl jsem Fedu předsedat během druhé velké deprese. Když jste v podobné situaci, nastane dokonalá bouře, musíte se občas uchýlit ke krokům, které jsou trochu neortodoxní.“

„Pro podporu ekonomiky děláme vše. Doufáme, že nás to v příštím roce někam posune,“ uvedl Bernanke a dodal, že inflace v příštích letech pravděpodobně zůstane nízká. Podotkl také, že americká centrální banka podporuje silný dolar, k tomu je však zapotřebí silné ekonomiky. "Až začne ekonomika růst, bude velmi důležité, aby Fed začal zvyšovat úrokové sazby. Prozatím Fed ponechává úroky na rekordním minimu nula až 0,25 procenta.

Bernanke se také ohradil proti návrhu Kongresu, aby Všeobecný úřad pro kontrolu rozpočtu (GAO) měl možnost kontrolovat rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. „To neodpovídá nezávislosti. Nemyslím si, že by Američané chtěli, aby Kongres rozhodoval o měnové politice,“ podotkl.