Lotyšští politici zablokovali příliv peněz z MMF

Riga/Praha - Lotyšsko nebude, alespoň prozatím, čerpat domluvenou pomoc od Mezinárodního měnového fondu, která má zemi pomoci překonat hluboké hospodářské problémy. Nejsilnější strana tamější vládní koalice totiž odmítla podepsat příslušnou dohodu s fondem. Zástupci strany podle lotyšských médií uvedli, že mají o smlouvě pochybnosti a potřebují více informací. Veto nejsilnější lotyšské strany přišlo ve stejný den, kdy česká vláda shválila návrh úvěrové smlouvy, na základě které pošle do Lotyšska svůj příspěvěk k mezinárodní půjčce.

Lotyšsko tvrdě pociťuje dopady současné finanční a hospodářské krize a bez pomoci fondu se zřejmě jen těžko obejde. Regionální tisková agentura BNS i lotyšská agentura LETA citovaly šéfa strany Marekse Seglinse, který řekl, že strana smlouvu s měnovým fondem nepodepíše. Strana bude podle Seglinse zřejmě interpelovat předsedu vlády a ministra financí. V lotyšské vládě je celkem pět politických stran.

V Praze připravena úvěrová smlouva

Kromě půjčky ve výši 5,5 miliardy eur od Mezinárodního měnového fondu by měly další 3 miliardy eur poskytnout jednotlivé členské země Evropské unie. Z Česka má do Pobaltí směřovat 200 milionů eur. Konkrétní návrh úvěrové smlouvy mezi oběma zeměmi schválila česká vláda právě dnes.

Celková suma, kterou Česko Lotyšsku poskytne, má být rozdělena na dvě části, polovina bude poskytnuta letos, zbývajících 100 milionů eur v
příštím roce. Lotyšsko si peníze od Česka půjčí bezúročně na sedm let. Veškeré náklady spojené s půjčkou budou hrazeny Lotyšskem. Peníze z Česka by měly být určeny především na podporu malého a středního podnikání.