Po půlnoci se vrátili poslední klienti Tomi Tour

Praha - Ze zahraničí se dnes vrátili posledních 114 klientů cestovní kanceláře Tomi Tour, která před deseti dny ohlásila konec podnikání. Letadlo Českých aerolinií přiveze rekreanty z egyptských letovisek Taba a Šarm aš-Šajch, na Ruzyni přistálo v 0:35. Potvrdily to mluvčí ČSA a pojišťovny Union Hana Hejsková a Judita Smatanová. Tomi Tour nechala po ukončení činnosti v zahraničí přes 3200 klientů, hlavně na španělských ostrovech, v Turecku a v Egyptě. Jejich návrat domů hradí slovenská pojišťovna Union, u které je kancelář pojištěna. Většina klientů dokončila zájezd v původním termínu, někteří z nich ale museli za služby na místě zaplatit v hotovosti.

Otazník se vznáší nad výší náhrad, kterou obdrží klienti za zakoupené a neuskutečněné zájezdy. Pojišťovna dosud nemá jejich úplný seznam, dnes podle Smatanové přišly od „cestovky“ tabulky se zhruba 520 zájezdy. Obchodní ředitel Tomi Tour Václav Fischer však minulý týden hovořil o 14 tisících lidí, kteří celkem zaplatili 160 milionů korun.

Podle Fischera dostanou všichni klienti zpět své peníze v plné výši. Kancelář je pojištěna na částku 235 milionů korun. Jak ale uvedla Smatanová, směrodatný bude výsledek auditu, který se nyní v Tomi Tour na objednávku pojišťovny uskutečňuje. Auditoři prověřují, zda byl pro zavření kanceláře a ohlášení škodné události důvod. Pokud se ukáže, že zástupci kanceláře vyhlásili insolvenci neoprávněně, nedostanou klienti od pojišťovny nic, ústav navíc bude vymáhat po cestovní kanceláři i peníze dosud vynaložené na repatriaci.

O tom, že nejde o formalitu, svědčí rozhodnutí pražského soudu. Ten v pátek zamítl insolvenční řízení s cestovní kanceláří Tomi Tour, které navrhl majitel kanceláře Lubomír Popelář. Důvodem zamítnutí je podle soudu skutečnost, že Tomi Tour jako dlužník ve svém návrhu neuvedl srozumitelně skutečnosti, které osvědčují úpadek, a z insolvenčního návrhu není patrno, čeho se jím navrhovatel domáhá.