Projekt Vzdělávejte se je na Ostravsku hitem

Ostrava - Ministerstvo práce a sociálních věcí se snaží snížit dopady krize na trh práce, osvědčil se například program s názvem Vzdělávejte se. Jen v Moravskoslezském kraji tak již 140 firem poslalo na školení 9000 zaměstnanců, pro které teď kvůli krizi nemají práci. Zájem měly především velké podniky - Vítkovice a.s., Arcelor Mittal či Siemens. Na všechny se ale nedostalo, peníze brzy došly. Teď mají firmy druhou šanci.

„Zaměstnanci, kteří jsou v dcerách navázáni na hutní výrobu, by byli na částečné náhradě mzdy doma, takto doma nejsou a vracejí se kvalifikovanější,“ pochvaluje si vládní projekt mluvčí skupiny Vítkovice a.s. Eva Kijonková. O dotaci žádaly hlavně velké firmy, kromě Vítkovic také například Tatra, Autopal, Arcelor Mittal a Siemens.

Obrovský zájem ale převýšil finanční možnosti úřadů práce a ostatní žadatelé museli 2 měsíce počkat. Proto teď ministerstvo vyhlásilo druhou vlnu a určilo na ni miliardu korun, převážně z evropského sociálního fondu. „Jde o obecné vzdělávání, tzn. kurzy od svářečských, přes počítačové až po obchodní dovednosti,“ upřesňuje náplň vzdělávacích kurzů vedoucí rekvalifikací na Úřadu práce v Ostravě Libor Buganský.
 

Video Reportáž Jany Dronské
video

Reportáž Jany Dronské

Úřady práce v Moravskoslezském kraji mají na program Vzdělávejte se pro tento rok k dispozici 100 milionů korun, měly by ochránit opět tisíce pracovních míst. Ministerstvo nicméně zpřísnilo podmínky. „Firma může žádat na jeden měsíc maximálně částku 500 tisíc korun a jsou stanoveny i limity na ceny kurzů,“ tvrdí Buganský. Firmy tak mohou opět dostat peníze na vzdělávací kurzy i příspěvek na mzdu školených zaměstnanců, a to až do výše 24 tisíc měsíčně na každého.