Česká pošta chystá změnu logistiky

Praha - Českou poštu čeká v příštích čtyřech letech zásadní změna dopravy zásilek po republice i jejich třídění. Tato operace, která zasáhne logistiku pošty, spolkne značnou část osmimiliardového rozpočtu vyčleněného na investice. Firma si tak chce zajistit, aby obstála i v plně liberalizovaném prostředí po roce 2013. Vedení pošty se nyní chystá vybrat firmu, která bude projekt řídit. "Přímo oslovíme několik společností, které mají zkušenost se řízením takového projektu v zahraničí. Pro poštu je organizace logistiky klíčová, nemůžeme si dovolit žádnou chybu," řekl dnešnímu vydání deníku E15 mluvčí pošty Ivo Mravinac. Vítězná firma by za své služby měla inkasovat až 11 milionů korun.

V první fázi chce vedení pošty řešit nejproblematičtější místa celé sítě. Tím je například klíčová třídírna pošty v pražských Malešicích, kde by se měly během dvou let změnit technologie. Na rekonstrukci třídírny pak naváže nový způsob doručování po celé zemi. Balíky i dopisy budou chodit přímo adresátům, bez několikerého komplikovaného překládání. Tedy tak, jak v současnosti doručují menší soukromé firmy.

Se změnou logistiky by měli poště radit renomovaní odborníci. Partnera pošta vybere ze seznamu několika kandidátů, výběrové řízení vypisovat nebude. „Pokud jde o vlastní realizaci projektu, vše se musí dělat postupně nejenom kvůli penězům. Provoz a logistika jsou klíčové součásti firmy, tady zmýlená neplatí. Dopady eventuálního omylu by byly pro poštu fatální. I to je důvod, proč chceme oslovit partnera na řízení celého projektu, nikoli jen poradce,“ dodal Mravinac.

Pošta distribuci v současné době řeší z několika stovek budov, které jsou podle Mravinace často nevýhodně umístěné. „To znemožňuje reagovat na rostoucí trh s balíkovými zásilkami a způsobuje problémy s kvalitou služeb v důsledku kapacitních problémů,“ řekl mluvčí České pošty.

Logo České pošty
Logo České pošty