Zájem o mobily stále klesá

Frankfurt - Celosvětový prodej mobilních telefonů ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o osm procent na 273 milionů přístrojů. Uvedla to dnes výzkumná společnost Strategy Analytics. Poklesu nezabránil ani rostoucí zájem o multimediální mobilní telefony iPhone, jejichž prodej se zšestinásobil a dosáhl 5,2 milionu kusů.

Pokles celosvětového trhu s mobilními telefony ve druhém čtvrtletí nicméně zpomalil ze 14 procent v předchozích třech měsících. Prodej byl ve druhém čtvrtletí podpořen zlepšující se spotřebitelskou důvěrou v některých regionech, například v Číně, a částečným obnovováním zásob některých maloobchodníků. „Tyto faktory naznačují, že světový trh vykazuje známky stabilizace a že nejhorší část recese trhu mobilních telefonů by mohla být za námi,“ uvedla Strategy Analytics.

Výzkumná společnost navíc předpověděla, že zpomalování poklesu bude pokračovat rovněž ve druhé polovině roku. V celém letošním roce očekává Strategy Analytics snížení prodeje o pět procent. Je tak optimističtější než výzkumná firma IDC, která počítá s propadem poptávky o 13 procent.

Jasnou jedničkou na trhu s mobilními telefony je finská společnost Nokia se zhruba čtyřicetiprocentním podílem. Za ní následuje jihokorejský rival Samsung, jehož podíl se pohybuje kolem 20 procent.