Šrotovné strhlo u Američanů lavinu zájmu, hrozí, že dojdou peníze

Washington - Šrotovné, které se v neděli začalo vyplácet ve Spojených státech, vzbudilo u Američanů nečekaně velký zájem. Ekonomové tak už po čtyřech dnech, co vláda šrotovací prémii vyplácí, varují, že by se peníze na ně určené mohly brzy vyčerpat. Na financování programu vyčlenily USA miliardu dolarů. Peníze by měly vystačit na podporu prodeje čtvrt milionu vozů.

Podle mluvčího Národního svazu obchodníků s automobily se v rámci programu nahromadilo velké množství objednávek, což vzbudilo obavy ohledně toho, kolik peněz na financování programu je ještě k dispozici. „Pracujeme na zhodnocení situace, které čelí tento zjevně neuvěřitelně populární program.“ řekl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

„Doufáme, že je tu vůle i cesta k udržení fungování tohoto programu o něco delší dobu,“ uvedla největší americká automobilka General Motors. Pochybnosti o tom, že tento program nastartuje prodej automobilů, jsou zcela smazány," dodala.

Inspirace z Evropy

Při zavádění šrotovného se americká vláda inspirovala v Evropě, kde podobnou formu podpory automobilek vyplácí nebo vyplácela téměř polovina členských států Evropské unie. Američané mohou při koupi úspornějšího osobního nebo lehkého nákladního vozu výměnou za starší vůz získat příspěvek až 4500 dolarů (přes 80 tisíc korun).

Názory na šrotovné se různí. Zatímco některé automobilky opatření vítají a zvyšují díky němu odbyt, jiní výrobci to kritizují a ekonomové to z celkového hlediska hodnotí jako spíše kontraproduktivní krok. Analytici často upozorňují, že šrotovné podpoří prodej jen jednorázově. Navíc se podle nich poptávka soustředí jen do krátkého období.

Podobný názor sdílí i český prezident Václav Klaus. Ten počátkem července vetoval balíček protikrizových opatření, který zahrnoval mimo jiné i šrotovné.