Evropské země nakoupí přes 100 Eurofighterů

Mnichov - Británie, Itálie, Německo a Španělsko podepsaly s konsorciem evropských zbrojovek smlouvu na dodávky dalších 112 stíhaček Eurofighter Typhoon celkem za 9,1 miliardy eur (zhruba 233 miliard korun). Součástí kontraktu je i dodávka motorů za 1,4 miliardy eur (zhruba 35,8 miliardy korun). Dohodě předcházely měsíce jednání o nákladech na udržení výrobních linek, provázené obavami z rozpočtových deficitů. Zároveň v Evropě sílí diskuse o zbrojních prioritách, státy proto objednávají jen necelou polovinu strojů, než s kolika původně počítaly.

Mezi dodavateli jsou britská BAE Systems, italská Finmeccanica a německo-španělský koncern EADS. Motory dodá konsorcium, které řídí společnosti Rolls-Royce z Británie a MTU Aero Engines z Německa.

Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví a kosmonautika:

„Ten kontrakt, který byl podepsán dnes, je součástí toho velkého balíku, který je schválený již téměř deset let.“


Díky smlouvě se zvýší počet stíhaček Eurofighter Typhoon v provozu a ve výrobních plánech na 559. V tomto počtu je zahrnuto i 72 strojů, které prodala Británie do Saúdské Arábie, a 15 stíhaček prodaných Německem Rakousku.

Eurofighter - přežitek, nebo pilíř hospodářství?

Kritici projektu Eurofighter říkají, že vznikl kvůli někdejší hrozbě Sovětského svazu a dnes již postrádá smysl. Jeho zastánci argumentují tím, že výroba přímo či nepřímo Evropě zajistí 100 tisíc pracovních příležitostí u hlavních i vedlejších dodavatelů a navíc přihraje miliardy dolarů z vývozu.

Koncept Eurofighteru vznikl před 25 lety s tím, že jeho zakladatelské státy
koupí potenciálně přes 600 stíhaček. Poslední objednávka 112 strojů ale
netvoří ani polovinu z 236 letadel, s nimiž se původně počítalo. Evropské státy se totiž nyní potýkají s rozpočtovými problémy kvůli hospodářské krizi.

Británii se do poslední transakce nechtělo, ale po politických tlacích z Německa se projektu Typhoon opět zavázala. Aby se zmírnily rozpočtové problémy, shodly se letos kupující vlády, že zakázku rozdělí na dvě části, nazvané 3A a 3B. K dohodě došlo po uspokojení požadavků vlád na rozsáhlé úspory dlouhodobých nákladů životního cyklu strojů.

Smlouva se podepsala v době, kdy se konkurence mezi výrobci stíhaček na světovém trhu přiostřuje. Eurofighter s několika dalšími modely soutěží o velký kontrakt v Indii a o nákupu dalších Eurofighterů údajně jedná i Saúdská Arábie.

Letouny Eurofighter Tycoon
Letouny Eurofighter Tycoon