Od podzimu nabídnou banky výpisy zdarma

Praha - Klienti bank se mohou od podzimu těšit na některé nové výhody, například měsíční výpis z účtu zdarma. Nové povinnosti určí bankám nový zákon o platebním styku, který vychází z evropské směrnice a postupně ho zavádí všechny státy EU. Senát ho schválila koncem července, platit začne 1. listopadu.

Podle nového zákona musí banka povinně zdarma informovat klienta o všech pohybech na jeho účtu ve lhůtách, které si s ním domluví. Lhůta však nesmí být delší než jeden měsíc. „V úvahu připadá několik možností. Kromě klasických papírových výpisů se může banka s klientem domluvit třeba na elektronickém zasílání výpisů. V úvahu připadá také tzv. zpřístupňování informací, což jsou případy, kdy si klient třeba vytiskne výpis z bankomatu nebo na pobočce,“ vysvětluje vedoucí oddělení bankovnictví a úvěrů ministerstva financí Jiří Beran.

Zákon upravuje také podmínky některých poplatků. Zdarma by tak měla být například blokace karty, za kterou si dnes některé banky účtují i tisíce korun. V případě zneužití ukradené nebo ztracené karty bude mít také klient nově jistotu, že nepřijde o víc než 150 eur. Právě to je totiž maximální částka, za kterou ručí sám, zbytek uhradí banka.

Video Německá vláda pro pomoc Řecku
video

Německá vláda pro pomoc Řecku

Německá vláda pro pomoc Řecku

0305

Telefonát Evy Pláničkové

Reportáž Adama Kautského

Události, komentáře o pomoci Řecku

Regulace bezhotovostních obchodů s cizí měnou a všech peněžních služeb, které dosud upravoval devizový zákon, bude nově komplexně upravena právě v zákoně o platebním styku. Z tohoto důvodu budou devizové licence k těmto činnostem vypuštěny z devizového zákona.

Zákon vyjmenovává celkem sedm druhů platebních služeb, jako je například vložení nebo výběr hotovosti. Platební službou podle zákona není například směnárenská činnost, vydávání směnek a šeků nebo vydávání poukázek na zboží.