Za změnu penzijního připojištění se bude platit

Praha - Klienti penzijních fondů budou nejspíš muset sáhnout hlouběji do peněženky. Ve chvíli, kdy by chtěli převést své finance z jednoho fondu do jiného, mohou zaplatit až 800 korun jako poplatek za zprostředkování operace. Výše poplatku však záleží na typu fondu. Novela zákona, jež začala platit prvního srpna, se ale netýká klientů, kteří spoří déle než pět let.

„Je to posun k normálnímu stavu. Za všechno se platí,“ odůvodnil změnu prezident Asociace penzijních fondů České republiky Jiří Rusnok. Poplatek má podle něj zamezit tomu, aby si lidé pojištění často měnili. „To by mělo systém přivést k dlouhodobosti. Naše fondy to ne moc často garantovaly,“ vysvětlil Rusnok s tím, že poplatek bude sloužit jako ochrana především stálých klientů.

Změna zákona se však týká i zaměstnavatelů, kteří svým lidem nabízí příspěvek na pojištění. Háček byl v tom, že až polovinu peněz vložených klientem dostávali zpět jako provizi. „Novela tento nešvar zakazuje. Zaměstnavatelům by hrozily pokuty,“ uvedl prezident asociace. Šéfové firem také nesmějí svým podřízeným radit při výběru penzijního fondu.

Video Jiří Rusnok ve Studiu ČT 24
video

Jiří Rusnok ve Studiu ČT 24

Poradci mívají za provize až šestinásobek

Co už zákon neupravuje, jsou provize zprostředkovatelům fondů. V loňském roce vyplatily fondy na provizích pro poradce 1,5 miliardy korun, přičemž si na svá konta připsaly asi 7 miliard korun. Poradci dostávají přibližně dvojnásobek až šestinásobek částky, kterou klient do fondu vloží. Při průměrném vkladu 500 korun pak může poradce dostat až 3000 korun. Podle zákona by měl klienta o výši své provize informovat. Zákon mu ale neukládá zveřejnit celkovou provizi zaměstnavatele.

Jiří Rusnok:

„Novela zákona je velkým pokrokem.“

V České republice existuje 10 penzijních fondů. Největší podíl na trhu, více než 26 procent, zaujímal v loňském roce penzijní fond České pojišťovny. Využívá ho přes 1 milion 100 tisíc klientů. Pak následuje penzijní fond České spořitelny a fond Komerční banky. Výnosy jednotlivých fondů mohou lidé porovnávat na internetových stránkách http://www.penzijnipripojisteni.cz/.

Výnosy vybraných penzijních fondů
Výnosy vybraných penzijních fondů