Objem hypoték pro podnikatele v pololetí přes krizi vzrostl

Praha - V prvním pololetí meziročně vzrostl objem nově poskytnutých hypoték podnikatelům o takřka dvě procenta na 29,7 miliardy korun. Na celém hypotečním trhu tak podnikatelské hypotéky kvůli propadu hypoték pro občany letos tvořily již 43 procent, zatímco před rokem bylo jejich zastoupení pouze třetinové, vyplývá ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Právě hypotéky pro podnikatele tímto trendem částečně zachraňují silný pokles poptávky po hypotékách ze strany občanů způsobený zejména hospodářskou recesí. Podle analytika firmy AWD ČR Stanislava Berana jsou podnikatelé pro banky zajímavou klientskou skupinou. „Zřídka se jedná pouze o jednorázové financování, jak jsme zvyklí u hypotečních úvěrů pro občany. Jak se vyvíjí podnikatel, vyvíjí se i jeho nároky na rozvoj firmy, a to je spjato s finančními zdroji, které bude potřebovat. To je jeho potenciál v očích banky,“ poukázal.

Hypotéky pro podnikatele začaly banky nabízet více 

Banky se začaly v souvislosti s poklesem zájmu o občanské hypotéky více zaměřovat na podnikatelský segment, jak dokládá Luboš Svačina ze serveru www.investujeme.cz: „Banky začaly hypoteční produkty pro podnikatele aktivně nabízet, ale hlavně se je naučily v širší míře v pobočkové síti poskytovat. Donedávna to byla především záležitost větších poboček nebo specializovaných hypocenter.“ 

Nadále však pro banky zůstávají hlavním hypotečním produktem úvěry pro občany, které podle nich mají v tuzemsku stále významný potenciál. Jednička trhu Hypoteční banka hypotéky pro podnikatele dokonce vůbec neposkytuje. Česká spořitelna nárůst hypoték v podnikatelské oblasti v meziročním srovnání nezaznamenala a ani v druhé půlce roku nárůst neočekává.
V budoucnu by však objem podnikatelských hypoték neměl překonat ty občanské 

Také mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík nepředpokládá, že by v budoucnu mělo dojít ke stavu, kdy podnikatelských hypoték bude více než občanských. Jak také upozornil, nové znění zákona o dluhopisech změnilo výkaznictví a některé původně investiční úvěry jsou již kategorizovány jako hypoteční, což mohlo statistiky ovlivnit.

Podmínky poskytování hypoték pro podnikatele se od občanských liší. „Více se zkoumá samotný podnikatel, jeho historie, možnosti, zkušenosti, potenciál a samozřejmě investiční záměr,“ jmenoval Beran. Splatnost úvěrů bývá kratší, zpravidla do 10 let, a úroky hypoték pro podnikatele začínají tam, kde končí sazby pro občany, tedy od ročního úroku sedm procent, dodal. „Obecně platí, že nastavení úvěru pro tyto klienty je velmi individuální, řeší se na míru klientům,“ souhlasila mluvčí ČS Kristýna Havligerová.

Hypoteční banka
Hypoteční banka